Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları 2023

Doğum, gebelik, ilerleyen yaş, vajinal ameliyatlar, doğum sırasında kesi uygulaması, genetik yatkınlık gibi nedenler kadınlarda vajina bölgesinde genişlemeye neden olmaktadır.  En önemli vajina genişliğinin sebepleri arasında; gebelik ve zor doğum gibi, vajina yapısında hasara neden olabilen durumlar bulunmaktadır. Vajina genişlemesi kadınların sosyal, psikolojik ve cinsel hayatlarını olumsuz etkileyen bir durumdur. Ayrıca, vajina genişlemesi olan kadınlarda, vajinal genişlemeye ek olarak vajinal sarkma (idrar torbası sarkması, bağırsak sarkması) gelişme riski ciddi şekilde artmaktadır. Kadınlarda vajina genişlemesi, genital bölgenin estetiğinin bozulmasına neden olmaktadır. Vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti) ile vajinal genişleme ve vajinal sarkma şikayetleri kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. 

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı Nedir?

Vajinal genişleme şikayeti olan kadınların en sık merak ettikleri soruların başında Vajinoplasti ne demek?, vajinoplasti nasıl yapılır? vajinoplasti ameliyatı neden yapılır? vb. sorular gelmektedir.   

Vajina estetiğinin düzeltilmesi için yapılan tüm ameliyatlar vajinoplasti olarak adlandırılmaktadır. Vajina daraltma ameliyatı da en sık uygulanan vajinoplasti ameliyatı tiplerinin başında gelmektedir. Vajina daraltma ameliyatı genel anestezi veya lokal-bölgesel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılabilmektedir. 

Vajina genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkabilen orgazm olamama, ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi, cinsel isteksizlik gibi problemlerin vajina daraltma ameliyatı öncesinde dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle orgazm olamama, cinsel isteksizlik, zevk alamama gibi cinsel problemlerin tek nedeni vajinal genişleme olmayabilir, bu açıdan çiftlerin mutlaka birlikte değerlendirilmeleri gerekmektedir.  

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı; bölgesel anestezi veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bunun dışında vajinal daraltma ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilmektedir; ancak bunun kararı ameliyat öncesinde yapılacak detaylı muayene ile verilebilmektedir. 

Vajinal alanda genişlemeye neden olan kısım vajen girişinden başlayarak dikkatli bir şekilde kesilerek çıkarılır, kalan vajen dokusu kendiliğinden emilen dikişler ile dikilerek düzeltilir.

Vajina daraltma ameliyatlarında dikkat edilmesi gereken çok önemli bazı durumlar vardır; bunlardan ilki eğer vajen gereğinden fazla daraltılırsa çok ciddi cinsel ilişkide problemlere yol açacaktır. 

İkinci önemli problem vajinal bölgenin hemen altında bağırsaklar bulunmaktadır, vajen fazlalığı çıkarılırken doku derin bir şekilde çıkarılırsa bağırsak hasarı gelişebilir, bu nedenle ameliyat çok dikkatli ve bu konuda tecrübeli bir hekim tarafından yapılmalıdır. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Neden Yapılır?

Vajina Daraltma Ameliyatı Neden Yapılır?

Vajinal daraltma ameliyatı; vajen genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan cinsel problemler; ilişki sırasında vajinadan ses çıkması, orgazm olamama, zevk alamama, his kaybı gibi problemlerin düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır. Ayrıca vajinadan idrar torbası veya bağırsakların sarkması nedeniyle bu problemin düzeltilmesi için yapılan ameliyatlarda eğer vajina genişlemesi mutlaka bunun da düzeltilmesi gerekir çünkü vajina genişlemesi düzeltilmesi kısa süre sonra sarkma şikayete tekrar edebilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı genital estetik görünümü düzeltmek için yapılabilir, çünkü vajinal genişlemeye bağlı olarak genital bölgede asimetri, şekil bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Estetik nedenle yapılan vajinal ameliyatlar vajina estetiği ameliyatı olarak düşünülebilir. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatı

Vajina daraltma ameliyatı fiyatı seçilecek hasteneye ve ameliyatın genişliğine göre değişmektedir. Bazı kadınlarda vajina bölgesinde hafif düzeyde genişleme olabilmektedir, bu durumda ameliyatsız vajina daraltma bir diğer adıyla vajina sıkılaştırma işlemi lazerle gerçekleştirilebilmektedir. Lazer ile vajina daraltma yöntemi için fiyatlar kaç seans uygulanması gerekiyorsa ona göre belirlenmektedir. Sonuç olarak vajina daraltma ameliyatı fiyatları 2023 yılında (İstanbul) uygulanacak işleme, ameliyat şekline ve tercih edilecek hastaneye göre değişmektedir. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Vajina daraltma ameliyatı 30-40 dk sürmektedir. Eğer vajinal genişlemeye eşlik eden vajinal sarkma problemi varsa ameliyat süresi bir miktar daha uzayabilmektedir. Vajinal daraltma işlemi lokal anestezi altında yapıldığında işlem süresi daha da kısalmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme süreci genital estetik ameliyatlar arasında en rahat geçen genital estetik ameliyattır. Çünkü genital bölgenin iç kısmı olan vajen bölgesinin iyileşme hızı ve süreci çok hızlı olmaktadır. Vajen bölgesi kendisini çok hızlı yenileyen ve onaran bir doku tipine sahip olduğu için ameliyat sonrası iyileşme süreci rahat olmaktadır.

Vajen daraltma işlemi sonrasında dokuların iyileşmesi 3-4 hafta sürmektedir ancak daha az ağrı, daha az rahatsızlık hissi gelişmektedir. En önemlisi vajina daraltma yaptıranların yorumları genellikle iyileşme sürecinin rahat olduğu şeklindedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

-Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Vajina daraltma ameliyatı sonrası çok hafif düzeyde lekelenme şeklinde kanama olabilmektedir. Lekelenme şeklinde kanamalar hiç görülmeyebileceği gibi bir kaç gün yara iyileşmesine bağlı olarak devam edebilir.

-Vajina Daraltma Ameliyatı Dikişi Kaç Günde İyileşir?

Vajina daraltma ameliyatında kullanılan dikişler eriyebilen özel dikişlerdir, bu dikişlerin kontrol sırasında alınması gibi bir durum yoktur. Dİkişler her hastanın dokularının özelliğine göre değişmekle birlikte yaklaşık 10 günde erimektedir. 

-Vajina Daraltma Ameliyatı Hangi Doktor Yapar?

Vajina daraltma ameliyatı hem yazılı hem görsel medyada komplikasyon riski olmayan bir ameliyat gibi anlatılmaktadır, bu yanlış bir bilgidir. Çünkü çıkarılan vajen dokusunun hemen altında bağırsaklar bulunmaktadır, bu nedenle vajinal daraltma ameliyatları bu bölgenin doku yapısına ve anatomisine hakim tecrübeli Kadın Doğum Uzmanları tarafından yapılmalıdır. Genital bölge daraltma ameliyatları düzgün ve dikkatli bir şekilde yapıldığında, ameliyat süresi uzun olmayan ve kısa sürede iyileşme süreci olan ameliyatlardır.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili İçerikler