Serbest Fetal DNA (cell free DNA) Testi

Serbest Fetal DNA (cell free DNA) Testi Nedir, Nasıl Yapılmaktadır?

Gebeliğin ilk haftalarından itibaren bebeğin hücreleri minimal düzeylerde anne kanına geçmektedir. Bu testin mantığı buradan geliyor. Kolunuzdan alınan kan örneği labaratuvarda incelenerek bebeğinize ait hücreler ayıklanıyor ve bu hücrelerin genetik analizi yapılıyor.

Serbest fetal DNA (cell free DNA testi) testi ne zaman yapılmaktadır?

Gebeliğinizin 10.haftasından itibaren yapılabilmektedir. Sonuç yaklaşık olarak 2 hafta sonra çıkmaktadır.

Serbest fetal DNA (cell free DNA testi) testi ile hangi kromozomal anormallikler saptanabilmektedir?

Trizomi 21 (Down sendromu)

Trizomi 13

Trizomi 18

Cinsiyet kromozomu anormallikleri (Turner sendromu, Klinefelter sendromu)

Serbest fetal DNA (cell free DNA testi) testinin  duyarlılığı, doğruluğu nedir?

Down sendromu olgularının yaklaşık olarak %99’unu saptamaktadır. Trizomi 13 olgularının %91’ini, Trizomi 18 olgularının %97’sini saptamaktadır. Duyarlılığı yüksek bir test olmasına karşın bir “tanı testi” olmadığını unutmayalım.

Şunu bilmek gerekiyor; “kromozom anormallikleri tarama testleri arasında duyarlılığı en yüksek olan testtir ancak test sonucunun negatif gelmesi hiçbir zaman %100 sağlıklı bir bebeği garanti etmemektedir”

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili İçerikler