Gebelik Belirtileri ve Testleri

Gebelik (Hamilelik) belirtileri nelerdir?

Hamilelikle beraber vücudunuzda yapısal ve fizyolojik olarak birçok değişiklik aynı anda ortaya çıkmaya başlıyor. Bu değişikliklere bağlı olarak hamileliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkan belirtiler ;

  • bulantı, kusma
  • adet gecikmesi
  • yorgunluk, halsizlik, hafif baş dönmesi
  • göğüslerde hassasiyet
  • koku hassasiyeti
  • sık idrara çıkmak

Gebe (Hamile) Olduğumu Nasıl Anlarım?

Burada en önemli durum adet gecikmesidir ve en önemli test tabi ki gebelik testidir.

İki tip gebelik testi vardır:

  • kanda bakılan gebelik testi
  • idrarda bakılan gebelik testi

Her iki testte de hCG hormonu değerlendirilmektedir.

Kanda gebelik testi ile idrarda gebelik testi arasındaki farklar nelerdir?

İki test arasındaki farkları bilmemiz gerekiyor; çünkü gebelik gibi hayatınızın en anlamlı ve en güzel hediyesini doğru zamanda güvenilir şekilde nasıl anlayabilirsiniz onu detaylarıyla öğrenelim.

I) Kanda gebelik testi;

  • daha kesin bir testtir ve daha erken pozitifleşmektedir
  • yumurtanızın çatlamasından sonra sperm ile döllenme olmuşsa 8-9 gün sonra kanınızda hCG hormonu yeterli düzeye ulaşmaktadır ve sonuç olarak gebelik testi sonucunuz pozitif çıkacaktır.

Bu bilgiyi verdikten sonra en sık sorulan soruyu “Kanda gebelik en erken ne zaman belli olur” cevaplayalım;

Bunu daha iyi anlayabilmeniz için süreci kısaca özetleyelim; 28 günde bir adet görüyorsanız, adet kanamanızın ilk gününü 1.gün kabul edersek, yumurtanız 14.günde çatlamaktadır, buna 9 gün eklediğimizde yaklaşık 23-24.günde diğer bir deyişle adet kanamanızın ilk gününden sonraki  23-24.günde, en erken kanda gebelik testi pozitif çıkabilmektedir.

Gelelim en sık sorulan ikinci soruya “23-24.günde kanda gebelik testime bakıldı ve negatif çıktı tekrar kanda gebelik testi yapalım mı?”

cevabım kesinlikle “Evet”.

Beklenen adet zamanınızdan önce kanda gebelik testi yaptırmış ve sonucunuz negatif çıkmışsa ve sonrasında adetiniz gecikmişse mutlaka testinizi tekrar edin.

II) İdrarda gebelik testi

Kanda gebelik testinde çok düşük hCG düzeyleri saptanabilirken idrar testleri için bunu söyleyemiyoruz. İdrar testinin pozitif çıkması için hCG hormon düzeyinin bir miktar daha artmış olması gerekiyor.

Bu nedenle; “idrarda gebelik testi ne zaman yapılmalı” sorusunun cevabı; adet gecikmeniz olduğunda testi yapabilirsiniz.

Test sonucu negatif çıkarsa ve adet gecikmeniz devam ediyorsa mutlaka testi 1 hafta sonra tekrar edin veya daha kesin bir test olan kanda gebelik testi yaptırın”.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili İçerikler