Gebelik Testleri

İki tip gebelik testi vardır:

  • kanda bakılan gebelik testi
  • idrarda bakılan gebelik testi

Her iki testte de hCG hormonu değerlendirilmektedir.

Kanda gebelik testi ile idrarda gebelik testi arasındaki farklar nelerdir?

İki test arasındaki farkları bilmemiz gerekiyor; çünkü gebelik gibi hayatınızın en anlamlı ve en güzel hediyesini doğru zamanda güvenilir şekilde nasıl anlayabilirsiniz onu detaylarıyla öğrenelim.

I) Kanda gebelik testi;

  • daha kesin bir testtir ve daha erken pozitifleşmektedir
  • yumurtanızın çatlamasından sonra sperm ile döllenme olmuşsa 8-9 gün sonra kanınızda hCG hormonu yeterli düzeye ulaşmaktadır ve sonuç olarak gebelik testi sonucunuz pozitif çıkacaktır.

Bu bilgiyi verdikten sonra en sık sorulan soruyu “Kanda gebelik en erken ne zaman belli olur” cevaplayalım;

Bunu daha iyi anlayabilmeniz için süreci kısaca özetleyelim; 28 günde bir adet görüyorsanız, adet kanamanızın ilk gününü 1.gün kabul edersek, yumurtanız 14.günde çatlamaktadır, buna 9 gün eklediğimizde yaklaşık 23-24.günde diğer bir deyişle adet kanamanızın ilk gününden sonraki  23-24.günde, en erken kanda gebelik testi pozitif çıkabilmektedir.

Gelelim en sık sorulan ikinci soruya “23-24.günde kanda gebelik testime bakıldı ve negatif çıktı tekrar kanda gebelik testi yapalım mı?”

cevabım kesinlikle “Evet”.

Beklenen adet zamanınızdan önce kanda gebelik testi yaptırmış ve sonucunuz negatif çıkmışsa ve sonrasında adetiniz gecikmişse mutlaka testinizi tekrar edin.

II) İdrarda gebelik testi

Kanda gebelik testinde çok düşük hCG düzeyleri saptanabilirken idrar testleri için bunu söyleyemiyoruz. İdrar testinin pozitif çıkması için hCG hormon düzeyinin bir miktar daha artmış olması gerekiyor.

Bu nedenle; “idrarda gebelik testi ne zaman yapılmalı” sorusunun cevabı; adet gecikmeniz olduğunda testi yapabilirsiniz.

Test sonucu negatif çıkarsa ve adet gecikmeniz devam ediyorsa mutlaka testi 1 hafta sonra tekrar edin veya daha kesin bir test olan kanda gebelik testi yaptırın”.

Similar Posts