Erkeklerde Sağlıklı Sperm Üretimi Nasıl Oluyor?

Erkek kaynaklı kısırlığın, çiftlerin yaklaşık %20’sinde gebelik elde edememenin nedeni olduğunu biliyoruz. 

Erkeklerde sağlıklı sperm üretiminin gerçekleşebilmesi için bir çok faktör rol oynamaktadır. Kısaca anlatmak gerekirse, nedir bu faktörler;

  • Hipofiz bezinin yeterli düzeyde hormon üretmesi (FSH, LH hormonları) , bu hormonların sağlıklı bir şekilde testislerin çalışmasını ve hormon üretmesini (androjen hormonları) sağlaması, 
  • Sperm hücrelerinin düzenli ve sağlıklı bir şekilde bölünüp çoğalması, 
  • Testislerde üretilen spermin penisten dışarıya çıkabilmesi için geçmesi gereken kanalların açık olması gerekmektedir.    

Hipofiz bezinden salgılanan FSH ve LH hormonları testisleri uyararak andorojen hormonlarının üretilmesini sağlamaktadır. Böylece üretilen tüm bu hormonlar; 

  • spermin yeterli sayıda ve yoğunlukta üretilmesini 
  • spermlerin düzgün bir şekilde olgunlaşmasını, 
  • son olarak da hareket yeteneğini kazanmasını sağlar. 

Sperm üretim sürecinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi yetmiyor tabi ki, üretilen spermlerin dışarı çıkabilmesi için sırasıyla testis içinde ki, testis çıkışında ki ve üretrada (idrar kanalı) ki kanalların açık ve düzgün çalışıyor olması gerekir. Bu kanallarda ki tıkanıklıklar veya kanal içinde spermlerin ileriye doğru itilmesini sağlayan hücrelerdeki fonksiyonel bozukluklar spermlerin geçişini engellemektedir ve sonuç olarak spermlerin erkek vücudundan dışarı çıkmasında probleme yol açmaktadır. 

Sperm hücreleri yeterli ve düzgün üretilmiş olsa bile sperm hücrelerinin geçtiği kanallarda ki problemler nedeniyle, sperm testinde özellikle de sperm sayısında çok ciddi azlık problemi karşımıza çıkabilmektedir. 

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili İçerikler