Sperm Kanallarında Tıkanıklıklar

Sperm testislerde üretildikten sonra bazı kanallardan geçer ve cinsel birliktelik sırasında dışarı atılır. 

Sperm testislerde normal olarak üretilse bile eğer sperm kanallarında tıkanıklık varsa sperm hücreleri meniye ulaşamaz. Sonuç olarak menideki sperm sayısında ciddi azalma görülür veya azospermi dediğimiz (meni de sperm hücresi yokluğu) durum ortaya çıkabilmektedir. Sperm üretimi kadar spermin düzgün bir şekilde kanallardan geçişinin ve taşınmasının da ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. 

Azospermi problemi olan erkeklerin yaklaşık yarısına yakınında neden; sperm kanallarında ki tıkanıklıktır. Ayrıca erkek infertilitesi olan hastaların %10-20’ de problem sperm kanallarındaki tıkanıklıklar veya bu kanallarda ki fonksiyonel bozukluklardır. 

Tıkanıklığa bağlı olarak gelişen azosperminin nedenleri nelerdir?

Sperm kanallarındaki problemler (tıkanıklık, kanalların doğuştan yokluğu veya kanallarda ki fonksiyonel problemler) 

  • doğuştan olabileceği gibi (Vaz deferens kanallarının doğuştan yokluğu, Kistik Fibrozis hastalığı, Kartagener sendromu vb…)
  • sonradan ortaya çıkan problemlerden (enfeksiyon, kanallara baskı yapan kitleler, geçirilmiş fıtık ameliyatlarına bağlı yapışıklıklar vb….) de kaynaklanabilmektedir. 

Sperm Kanallarında ki tıkanıklığa bağlı olarak gelişen azospermi nasıl tedavi ediliyor?

I) Mikrocerrahi Yöntemi 

Sperm kanallarında ki tıkanıklıkların bir kısmı mikro cerrahi denilen yöntemle açılabilmektedir. Ancak bu girişimler her zaman başarılı olmayabiliyor ve başarı şansı yaklaşık olarak %30-40 arasında değişmektedir.

II) Tüp Bebek Tedavisi

Sperm kanallarında probleme bağlı olarak gelişen kısırlık durumunda problem spermin menide olmamasıdır. Bu problemi yaşayan çiftlerde erkekten sperm cerrahi işlemle (TESE vb yöntemlerle) elde edilir ve elde edilen spermler tüp bebek tedavisinde kullanılarak gebelik tedavisi gerçekleştirilmektedir. 

Similar Posts