Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır? Miyom Ameliyatı Fiyatları 2023

Miyomu olan kadınlarda en sık uygulanan miyom tedavisi miyomların ameliyatla çıkartılmasıdır. Miyom ameliyatı 3 farklı ameliyat yöntemiyle yapılabilmektedir. Açık ameliyat, kapalı ameliyat (laparoskopi) ve histeroskopik yöntemle miyom ameliyatı gerçekleştirebilir. Hangi miyom ameliyatı hangi hastada uygulanması gerektiğine miyomların özelliklerine ve kadınların geçirmiş oldukları ameliyat öyküsüne göre karar verilmektedir.

Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Miyom ameliyatı nasıl yapılır?, Açık miyom ameliyatı mı daha iyi, kapalı miyom ameliyatı mı daha iyi? gibi soruların tek bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü her hastanın miyomlarının özellikleri, eşlik eden hastalıkları, geçirilmiş ameliyat öyküsü birbirinden farklıdır. Rahim miyom ameliyatı; kapalı veya açık olarak yapılabilmektedir. Bazı hastalarda açık miyom ameliyatı daha iyiyken bazı hastalarda kapalı miyom ameliyatı daha uygundur. Miyom ameliyatı planlanan kadınların miyomlarının boyutları, miyomların sayısı, miyomların yerleşimi (miyom çeşitleri) ameliyat öncesinde çok detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Miyomlar detaylı bir şekilde değerlendirildikten sonra hasta için en uygun miyom ameliyatı tipine karar verilmelidir. 

Kadınlar tarafından mutlaka bilinmesi gereken en önemli bilgi “her miyom ameliyat edilmemelidir”. Rahimdeki miyom belirtileri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır; 

  • aşırı adet kanaması ve buna bağlı kansızlık (anemi) gelişmesi
  • kasık ağrısı
  • aşırı baskı hissi ve ağrı şikayeti
  • tekrarlayan düşükler
  • tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı
  • idrar kaçırma (idrar torbası üzerine miyomun bası etkisine bağlı olarak)
  • idrar yollarında genişleme (miyomun idrar yollarına bası etkisi ve bu bölgenin tıkanmasına neden olması nedeniyle)

Burada belirtilen rahim miyom belirtileri varlığında miyom ameliyatı yapılabilir. Bu belirtilerin dışında gebelik planlayan veya tüp bebek tedavisi planlayan kadınlarda rahim iç zarı üzerinde baskı yapan miyom varlığında miyom ameliyatı gerekmektedir. 

Bu noktada bazı yanlışlıkları düzeltmek gerekiyor; “yumurtalıkta miyom” gelişmez, uterusta miyom (rahimde miyom) görülmektedir. Kadınlar arasında sıklıkla karşılaştığımız bu yanlış bilgiyi düzeltmek gerekiyor. Rahim ağzına yakın bölgeye yerleşmiş miyomlar aşağı doğru büyürse rahim ağzından çıkıp vajina bölgesinde muayenede saptanabilir; bu miyomlar vajinada miyom olarak adlandırılıyor ancak miyomun köken aldığı yer rahim duvarıdır, vajina değildir. 

Açık Miyom Ameliyatı

Açık miyom ameliyatı; sezeryan sırasında yapılan bir kesiye benzer şekilde karın cildi kesilerek yapılmaktadır. Karın cildine yaklaşık olarak 6-7 cm lik bir kesi yapılır ve rahimdeki miyomlar çıkartılır. 

Miyomlar çok büyükse, uterusta miyom sayısı çok fazla ise, rahim duvarında miyom olduğu düşünülen kitlenin kötü huylu olma riski varsa veya geçmişte karın bölgesinden çok sayıda ameliyat geçirilmişse açık miyom ameliyatı tercih edilmelidir.

Miyom ameliyatı sırasında rahim duvarı kesilerek miyoma ulaşılır ve miyom çıkarılır, miyom çıkarıldıktan sonra rahimde kesilmiş olan bölge ve miyomun çıkarıldığı rahim duvarı bölgesinde oluşan boşluk dikilmektedir. Özellikle çok büyük miyomlar çıkarıldıktan sonra rahime uygulanan kesinin büyüklüğü ve miyomun çıkarıldığı alanın boyutu çok büyük olduğu için bu alanın çok dikkatli ve güçlü şekilde dikilmesi gerekiyor. Eğer bu bölge çok iyi dikilmezse rahim duvarı çok güçsüz bir şekilde iyileşecektir ve özellikle gebelik sırasında miyomun çıkarıldığı rahim duvarı kendiliğinden yırtılabilmektedir ve anne-bebek hayatını riske eden çok ciddi kanamalar gelişebilmektedir. Bu nedenle çok büyük miyomların, açık miyom ameliyatı ile çıkarılması kadın sağlığı açısından daha doğru olacaktır. 

Ameliyat öncesi ultrason veya MR değerlendirmesinde miyomun kötü huylu olabileceği düşünülüyorsa açık miyom ameliyatı tercih edilmelidir. Çünkü kapalı miyom ameliyatında miyomlar karın içinde bir alet yardımıyla parçalanarak dışarı çıkarılmaktadır, bu parçalama işlemi sırasında miyom parçacıkları karın içinde her yere dağılabilmektedir. Eğer miyom kötü huylu ise karın içine dağılan parçalara bağlı olarak kanser hücreleri her tarafa yayılmış olur ve hastanın yaşam süresi çok ciddi şekilde olumsuz etkilenir. Ultrason veya MR değerlendirmesinde miyomun kötü huylu olma riski varsa veya ileri yaş kadınlarda miyomların kötü huylu çıkma riski arttığı için; bu durumlarda açık miyom ameliyatı tercih edilmemelidir. 

Kapalı Miyom Ameliyatı

Kapalı miyom ameliyatı (Laparoskopik miyom ameliyatı), son yıllarda giderek daha çok tercih edilmektedir. Miyom ameliyatı sonrası iyileşme; kapalı miyom ameliyatı olanlarda açık miyom ameliyatına göre çok daha hızlı olmaktadır.  Çünkü karın bölgesinde sadece 3 adet 1 cm büyüklüğünde kesi uygulanmaktadır, bu nedenle ağrı şikayeti daha az ve iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. 

Kapalı miyom ameliyatları laparoskopik veya histeroskopik yöntemle yapılabilmektedir. Laparoskopik miyom ameliyatı karın bölgesinden yapılan küçük kesilerle gerçekleştirilirken; histeroskopik miyom ameliyatı rahim ağzından bir aletle girilerek yapılmaktadır. Özellikle subseröz miyom ameliyatı özellikle laparoskopik yöntemle rahatlıkla yapılabilmektedir. Submüköz miyom ameliyatları ise histeroskopik olarak yapılmaktadır. 

Kapalı miyom ameliyatı olanlar, ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı şikayeti tariflemektedir. Kapalı miyom ameliyatı sonrası dönemde hastalar hızlı bir şekilde iyileştikleri için günlük sosyal yaşantılarına veya iş hayatlarına çok kısa süre içinde dönebilmektedirler. Kapalı miyom ameliyatında (Laparoskopik miyom ameliyatı) miyomlar rahim duvarından çıkarıldıktan sonra morselatör adı verilen bir cihaz yardımıyla küçük parçalara ayrılır ve karın bölgesinin dışına çıkartılır. Eğer ameliyat öncesi değerlendirmede rahimdeki miyomların kötü huylu olma riski varsa kapalı miyom tercih edilmemelidir; çünkü miyomların morselatörle parçalanması sırasında miyomlar karın içi bölgesine saçılarak kötü huyu hastalığın tüm karın içine yayılmasına neden olur.   

Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Miyom ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi açık miyom ameliyatlarında yaklaşık olarak 1-2 gün iken kapalı miyom ameliyatında 1 gündür. Histeroskopik miyom ameliyatı sonrası hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. Normal günlük ve iş hayatına dönme süresi kapalı miyom ameliyatlarında yaklaşık 3-4 gündür; açık miyom ameliyatında ise 10-14 gündür. 

Açık miyom ameliyatı sonrası iyileşme kapalı miyom ameliyatına göre biraz daha yavaş olabilmektedir. Bunun da en önemli nedeni açık miyom ameliyatında karın bölgesine yapılan kesidir çünkü bu kesiye bağlı olarak ameliyat sonrası ağrı şikayeti daha fazla olabilmektedir.   

Miyom ameliyatı sonrası hamilelik için yaklaşık olarak 4-6 ay beklenmelidir. Miyom ameliyatı olanlar, doğum şekli (sezaryen veya vajinal doğum) konusunda gebeliklerini takip eden hekimlerine ameliyat konusunda detaylı raporlarını götürmeleri gerekmektedir. Miyom ameliyatı sırasında eğer rahim iç kavitesine girilmişse veya rahimde büyük kesi yapılmışsa normal doğum sırasında rahimdeki kasılmalara bağlı olarak rahim duvarının incelmesi ve rahim duvarının yırtılma riski olabileceği için normal doğum önerilmemektedir; çünkü normal doğum anne ve bebek açısından çok riskli olabilmektedir.  

Miyom Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Miyom Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastaların ameliyat sonrası iyileşme sürecinin sağlıklı bir şekilde olması için  miyom ameliyatı sonrası dikkat etmeleri gereken durumlar bulunmaktadır.

Kapalı miyom ameliyatı veya açık miyom ameliyatı sonrası 2.gün ılık suyla duş alınabilir, hastaların duşu ayakta almaları gerekmektedir çünkü küvet-jakuzi gibi su biriken yere oturmaları enfeksiyon riskini arttıracaktır. 

Miyom ameliyatı sonrası cinsel ilişki ilk 14 gün önerilmemektedir, ayrıca ilk 3-4 aylık süre boyunca rahim duvarının iyileşmesi tam olarak gerçekleşmeyebileceği için  bu dönemde korunmaları gerekmektedir. Miyom ameliyatı riskleri açısından ameliyat sonrası ilk 2-3 günlük dönemde vajinal kanama miktarı önemlidir, yoğun vajinal kanama varlığında mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir. Miyom ameliyatı sonrasında vajinal kanama miktarı günlük 3-4 pedi geçmeyecek şekilde olmaktadır. 

Açık miyom ameliyatı sonrası yolculuk en erken 5.gün yapılmalıdır, kapalı miyom ameliyatı sonrası yolculuk 2. gün yapılabilir. 

Açık miyom ameliyatında kesi yeri estetik olarak cilt altından dikildiği için ameliyat sonrasında dikişler alınmamaktadır. 

Açık miyom ameliyatı sonrası karında şişlik normal bir durum değildir ve mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir. Kesi yerinde şişlik varsa cilt altında kanama veya enfeksiyon gelişmiş olabilir. Karın bölgesinde genel bir şişkinlik varsa miyomun çıkarıldığı rahim duvarından gelişebilecek kanama riski açısından acil olarak ultrasonla değerlendirme gerekmektedir. 

Miyom ameliyatı sonrası hafif karın ağrısı olabilmektedir ancak miyom ameliyatı sonrası kasık ağrısı beklenen bir durum değildir ve kasık ağrısı varsa doktora başvurmak gerekir. 

Miyom ameliyatı sonrası beslenme; bol proteinli, kabızlık yapmayan, sebze-meyveden zengin olmalıdır. Proteinden zengin beslenmek iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Kabızlık yapmayan yiyeceklerin tüketilmesine dikkat edilmesi kabızlığa bağlı ıkınma nedeniyle karın bölgesinin zorlanmasına bağlı problemlerin yaşanmaması sağlanmış olacak. 

Miyom ameliyatı sonrası adet kanaması günü değişebilmektedir, çünkü miyomun çıkarıldığı rahim bölgesinin iyileşme sürecine bağlı olarak beklenen adet tarihlerinde sapmalar olabilmektedir. Ancak adet düzeni ameliyattan bir kaç ay sonra tekrar eski düzenine geri gelmektedir. 

Miyom ameliyatı olanların en büyük korkusu “miyom tekrarlar mı?” endişesidir. Evet ne yazık ki miyomlar tekrarlayabilir bu nedenle miyom ameliyatı sonrası rutin yıllık jinekolojik kontroller ihmal edilmemelidir.

Miyom Ameliyatı Fiyatları 2023

Miyom ameliyatı fiyatları miyom ameliyatının tipine göre değişmektedir. Kullanılan aletler nedeniyle kapalı miyom ameliyatı fiyatları, açık miyom ameliyatı fiyatlarından daha yüksektir. Laparoskopik miyom ameliyatı fiyatları açık miyom ameliyatı fiyatına göre biraz daha yüksektir. Histeroskopik miyom ameliyatı fiyatı seçilecek hastaneye, miyom büyüklüğüne ve sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Bekarlarda Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bekarlarda miyom ameliyatı kapalı miyom ameliyatlarında farklılık göstermektedir. Açık miyom ameliyatı bekar olmayan kadınlarla aynı şekilde yapılmaktadır. 

Bekar olmayan kadınlarda laparoskopik miyom ameliyatı sırasında vajinal bölgeden manipülatör uygulanmaktadır. Ancak bakire hastalarda vajinal bölgeden alet yerleştirilmesi kızlık zarının hasar görmesine neden olacaktır bu nedenle bakire hastalarda vajinal manipülatör kesinlikle kullanılmaz. 

Hİsteroskopik miyom ameliyatında histeroskopi aleti vajinal bölgeden rahim içine yerleştirildiği için bakire hastalarda kızlık zarı hasar göreceği için histeroskopik miyom ameliyatı yapılamaz.

Rahimde Miyom Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Rahimde miyom ameliyatının süresi miyomların sayısı, miyomların yeri, miyomların büyüklüğüne göre değişmektedir. Genellikle rahimde miyom ameliyatı 1-1,5 saat arasında sürer. 

Miyom Ameliyatı Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Miyom ameliyatı sonrası kanama 1 hafta sürmektedir. Daha uzun süreli vajinal kanama varlığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ultrason değerlendirmesi ile rahim içinde kanama olup olmadığı bakılmalıdır. Miyom ameliyatı sonrası rahimde enfeksiyon olup olmadığı gerekli testlerle değerlendirilmelidir. Kadınlarda adet dönemi ameliyat tarihine yakınsa miyom ameliyatı sonrası adet kanaması, ameliyata bağlı gelişen anormal vajinal kanamayla karışabilmektedir. Bu durum ultrason ve muayene ile kolaylıkla anlaşılabilmektedir. 

Miyom Hangi Boyutta Ameliyat Edilir?

En sık sorulan soruların başında “miyom hangi boyutta ameliyat edilir?, 6 cm miyom, 7 cm miyom için ameliyat gerekir mi?” gibi sorular gelmektedir. Rahim iç zarına yerleşmiş 2 cm miyom şiddetli adet kanamasına neden olabilir iken rahmin dış tabakasına yerleşmiş 9 cm miyom, 10 cm miyom hiçbir şikayete neden olmayabilir. 

Bu nedenle miyom ameliyatı kararı miyom boyutuna göre verilmemektedir. Miyomların neden olduğu şikayete göre ameliyat kararı verilmektedir. 

Miyom Ameliyatı Nerden Yapılır?

Rahim duvarındaki miyomlar karın bölgesinden kapalı (laparoskopik miyom ameliyatı) miyoma meliyatı veya açık miyom ameliyatı ile yapılabilmektedir. Rahim iç zarından gelişen miyomlar histeroskopi ile vajinal bölgeden çıkarılmaktadır.  

Kapalı Miyom Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Hastanede Kalınır?

Kapalı miyom ameliyatı sonrası 1 gün hastanede kalınır. Histeroskopik miyom ameliyatı sonrası hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. Kapalı miyom ameliyatının en büyük avantajlarından biri hastanede kısa yatış süresidir.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili İçerikler