Tüp Bebek Transfer Sonrası Tutunma Belirtileri Nelerdir?

Tüp bebek transfer sonrası tutunma belirtileri çiftlerin en çok merak ettikleri ve bilmek istedikleri konuların başında gelmektedir. Tüp bebek tedavisiyle hamile kalan hastaların bir çoğunda herhangi bir belirti ortaya çıkmamaktadır. Ancak çiftler embriyo transferi sonrasında gebelik testi yapılıncaya kadarki sürede embriyonun tutunmasına işaret edebilecek bazı belirtilerin gerçekleşmesini beklemektedir. Çiftlerin tüp bebek transfer sonrası tüp bebek tutma belirtileri veya tedavi başarısızlığı olabileceğini düşündükleri belirtilerin başında “Transfer sonrası adet olacakmış gibi ağrı, dondurulmuş embriyo transferi sonrası kasık ağrısı, transferden sonra karın ağrısı, transferden sonra bacak ağrısı, transfer sonrası mide bulantısı, embriyo transferi sonrası bel ağrısı” gelmektedir. 

Tüp Bebek Transfer Sonrası Tutunma Belirtileri

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi gerçekleştikten sonra çiftler için heyecanlı süreç başlamaktadır. Doğal olarak çoğu çift bu süreçte embriyo transferi sonrası hamilelik belirtileri olabilecek bazı durumların ortaya çıkmasını beklemektedir. Birçok hasta herhangi bir belirti olmadığında tedavisinin başarısızlıkla sonuçlandığını düşünmektedir. Özellikle adet dönemine yakın günlerde ortaya çıkan ağrılara benzer şikayetler gelişmeye başladığında, kadınlar gebelik ihtimallerini neredeyse imkansız görebiliyor; ancak bu düşünce kesinlikle yanlıştır. 

Tüp bebek transfer sonrasında hafif kasık ağrıları, lekelenme, vücutta şişkinlik hissi gibi belirtiler birçok kadında ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu durum embriyonun tutunup tutunmadığını gösteren bir durum değildir. Sonuç olarak gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini gösteren herhangi bir “tüp bebek transfer sonrası tutunma belirtisi” yoktur.

Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Ne Zaman Olur?

Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Ne Zaman Olur?

Embriyo transferi sonrası tutunma yaklaşık olarak  transferin 2.günü başlar, transferin 6-7. gününe kadar devam eder. Embriyonun rahim iç zarına tutunma sürecinde çok sayıda moleküler düzeyde mekanizma rol oynamaktadır. Embriyonun tutunma şansını artırmak amacıyla embriyo transferinden önce rahim kalınlığının yeterli düzeye ulaşması ve embriyonun tutunma sürecinde rol oynayan moleküler mekanizmaları düzenleyebilmek için bazı ilaçlar (östrojen ve/veya progesteron içerikli ilaçlar) kullanılmaktadır. 

Embriyonun Rahme Tutunması Nasıl Anlaşılır? Transfer Sonrası Yerleşme Kanaması Kaçıncı Gün Olur?

Embriyonun rahme tutunması herhangi bir belirtiyle anlaşılamamaktadır. Ancak embriyonun rahme tutunması sürecinde lekelenme tarzında kanamalar olabilmektedir. Bu lekelenme tarzındaki kanamalara “tutunma kanaması” denilmektedir. Tüp bebek transfer sonrası tutunma belirtileri için söylenebilecek tek belirti tutunma kanaması olabilir, ancak her lekelenme tarzında kanaması olan kadında embriyonun tutunduğunu söylemek mümkün değildir.

Tüp Bebeğin Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tüp Bebeğin Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebek transfer sonrası tutunma belirtileri kadar tüp bebeğin tutmadığının nasıl anlaşılabileceği de bir o kadar merak edilmektedir. Embriyo transferi sonrasında rahim iç zarını düzenleyen ilaçlar kullanıldığı için çoğu zaman embriyo tutunmasa bile adet görülmesi beklenmiyor. Çünkü bu ilaçlar kadınlarda adet görülmesini engellemektedir. 

Sonuç olarak tüp bebeğin tutmadığı embriyo transferinden 12 gün sonra yapılan kanda gebelik testiyle anlaşılabilmektedir. 

Tüp Bebek Transfer Sonrası Tutunma Belirtileri İle İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Tüp bebek tedavisi uyguladığımız hastaların en sık sordukları soruları sizler için cevapladık.  

Tüp bebek transfer sonrası kanama olmaması

Tüp bebek transfer sonrası süreçte herhangi bir kanama beklenmemektedir. Embriyonun rahim zarına tutunması sırasında lekelenme tarzında ufak kanamalar olabilmektedir. Kanama miktarı artarsa veya taze kırmızı renkte kanama olması durumunda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Embriyo transferi sonrasında gebelik testi negatif çıkan kadınlarda rahim zarını güçlendirmek amacıyla verilen ilaçlar adet görmeyi engellemektedir. İlaçlar kesildikten sonra adet görülecektir. 

Embriyo transferi sonrası vücut ısısı 

Embriyo transferi sonrasında vücut ısısında herhangi bir değişiklik beklenmemektedir. Ancak progesteron içerikli iğneler kısa süreli vücut ısısında geçici artışa neden olabilmektedir. 

Steril şartlarda yapılmayan işlemlere bağlı olarak enfeksiyon gelişebilir, bu nedenle ateş, karın ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. 

Transferden sonra belirtiler nelerdir?

Transfer sonrası belirtiler belirtmiş olduğumuz gibi en merak edilen konuların başında gelmektedir. 

Tüp bebek transfer sonrası günlere göre süreç nasıl ilerlemektedir?

Embriyo transferi sonrası 1.gün; embriyo, kendini çevreleyen kabuktan ayrılmaya başlar. 

Embriyo transferi sonrası 2.gün; embriyo, rahim iç zarına tutunmaya başlar.

Embriyo transferi sonrası 3.gün; transferin 3. gün belirtilerinde, embriyo rahim iç zarının daha derin kısmına doğru ilerlemeye ve tutunmaya çalışır. 

Embriyo transferi sonrası 4.gün; transferden sonra 4.gün belirtilerinde en önemli durum embriyonun rahim iç zarına doğru tutunma süreci devam etmektedir.

Embriyo transferi sonrası 5.gün; artık tutunma süreci tamamlanır ve transferin 5. gün belirtileri embriyoyu oluşturan hücrelerin farklılaşarak bebeği ve bebeğin eşini oluşturma aşamasına geçişidir.

Embriyo transferi sonrası 6.gün; embriyodan salgılanan hcg hormonunun kana karışmaya başlaması transferden sonra 6.gün belirtilerinin en önemli kısmıdır. 

Embriyo transferi sonrası 7-9.gün; embriyonun büyüyerek gelişimini devam ettirmesi ve hcg üretimini giderek arttırması tüp bebekte 7.gün belirtilerindendir.Embriyo transferi sonrası 10-11.gün; artık kanda beta hcg hormonun yeterli düzeyde saptanacak seviyeye ulaşması transferin 10.gün ve transferin 11. gün belirtilerinden en kritik olanıdır.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili İçerikler