Miyom belirtileri nelerdir? Miyoma bağlı gelişen problemler nelerdir?

Rahimdeki miyomların belirtileri rahim içinde bulundukları yere göre değişiklik
göstermektedir.

RAHİMDE BULUNDUKLARI YERLERE GÖRE MİYOMLARIN NEDEN OLDUĞU PROBLEMLER VE
ŞİKAYETLER;

– Rahim boşluğuna yakın yerleşmiş miyomlar; daha çok kısırlık, aşırı adet kanamasına
ve düşüklere neden olabilmektedir.
– Rahim duvarının içinde bulunan miyomlar; genellikle aşırı adet kanamasına neden
olabilmektedir. Büyük boyuttaki miyomlar kasık ağrısı ve karnın alt bölgesinde bası
hissine neden olmaktadır.
– Rahim dış duvarına komşu miyomlar ise herhangi bir şikayete neden olmayabilir
ancak bu miyom tipinde özellikle boyutu fazla olanlarda kasık ağrısı, karın ağrısı ve
bası hissine neden olabilmektedir.

MİYOM BELİRTİLERİ VE MİYOMA BAĞLI GELİŞEN PROBLEMLERLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI
1) MİYOM KANAMA YAPAR MI?

Evet. Rahimdeki miyomlar adet kanamasının miktarının artmasına, süresinin uzamasına ve ara kanamalara neden olabilmektedir. Bazı kadınlarda miyomlara bağlı olarak sürekli ve şiddetli kanamalar gelişebilmektedir. Bu durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü uzamış kanamalar ciddi kansızlığa (anemi) neden olabilir ve anemiye bağlı olarak sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek başka problemler (çarpıntı, halsizlik, nefes darlığı vb..) ortaya çıkabilmektedir.

2)MİYOM KASIK AĞRISI, BEL AĞRISI YAPAR MI? MİYOM AĞRISI NEREYE VURUR?

Evet. Rahimdeki miyomlar özellikle büyük boyutlara ulaşmışsa veya rahim ağzından dışarı doğru sarkmışsa şiddetli kasık ağrısı ve bel ağrısına neden olabilmektedir.

3)MİYOM ADET GECİKTİRİR Mİ?

Rahimdeki miyom; rahim ağzına yakın yerleşmişse ve rahim ağzını kapatmışsa adet kanaması rahimden dışarı dökülemeyeceği için adet göremeyebilirsiniz. Rahim ağzından dışarı akamayan adet kanaması rahim iç boşluğunda birikerek rahim boşluğunda gerilmeye neden olur ve alt karın bölgesinde ciddi kramp tarzında ağrılar gelişir.

4)MİYOM KİLO ALDIRIR MI?

Çok büyük boyutlara ulaşan veya hızlı büyüyen miyomlar sınırlı ölçüde kilo artışına neden olabilmektedir. Ancak miyomların bu boyutlara ulaşması nadiren görüldüğü için “miyom kilo aldırır” demek çok doğru olmayacaktır.

5) MİYOM HAMİLE KALMAYA ENGEL Mİ?

Engel olabileceğini belirten çalışmalar mevcuttur. Özellikle rahim iç tabakasında yerleşmiş miyomlar embriyonun bu bölgeye yerleşmesini engelleyebileceği ifade edilmektedir. Rahim ağzına yakın bölgede yerleşmiş miyomların da kadınların gebe kalmasını engelleyebileceği belirtilmiştir. Ancak kısırlık nedeni miyoma bağlanmadan önce kadının ve eşinin kısırlığa sıklıkla neden olan diğer sebepler açısından detaylı olarak değerlendirilmesi (rahim filmi, sperm test, yumurtlama testi vb..) gerekmektedir.

6) MİYOM TANISI NASIL KONULMAKTADIR?

Jinekolojik muayenede rahimde büyüme ve rahim sınırlarında düzensizlik saptanması
rahimde miyom olasılığını düşündürmektedir ve ultrason değerlendirmesinde rahimde
miyom tanısı rahatlıkla konulabilmektedir.
Ancak bazı durumlarda rahim boşluğuna komşu miyomların tanısını koymak için ultrason dışında ek görüntüleme yöntemleri (salin infüzyon sonografi) kullanılabilmektedir. Salin infüzyon sonografide; rahim içine sıvı verilir ve eş zamanlı olarak ultrason yapılarak, rahim boşluğun miyom varlığı açısından değerlendirilir.

Miyomun hangi durumlarda tedavi edilmesiyle ilgili yazı için tıklayın.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili İçerikler