Genital Estetik ve Vajina Estetiği Ameliyatı

Son yıllarda estetik alanında ki gelişmelerle birlikte, genital estetik ameliyatlarının sıklığı giderek artmaktadır. Genital estetik ameliyatları kadınlarda genital bölgeyle ilgili tüm estetik işlemleri kapsamaktadır. Labioplasti (iç dudak ameliyatı, dış dudak ameliyatı), vajinoplasti (vajina estetiği, vajina daraltma ameliyatı), hudoplasti (klitororis estetiği) en sık uygulanan genital estetik ameliyatlarının başında gelmektedir. Bu ameliyatlar hastanın ihtiyacına göre tek veya kombine şekilde uygulanmaktadır. 

Genital Estetik (Labioplasti, Vajina Estetiği) Nedir?

Genital estetik tanımlaması yapılırken bazı yanlış tanımlamalar yapılmaktadır. Genital estetik; kadın genital bölgesinde bulunan iç dudak, dış dudak, vajina, klitoris olmak üzere tüm bu yapıların estetik ameliyatlarına verilen isimdir. 

Başlıca genital estetik ameliyatları;

  • Labioplasti (İç dudak estetiği ve dış dudak estetiği)
  • Vajinoplasti (Vajinal daraltma ameliyatı, vajinal estetik, vajina estetiği ameliyatı) 
  • Hudoplasti (Klitoris düzeltme ameliyatı)

Genital estetik ameliyatları; genital bölgedeki yapısal bozuklukların düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu yapısal bozukluklar doğuştan olan bozukluklar olabileceği gibi sonradan geçirilen ameliyatlar veya vajinal doğum sırasında oluşan bazı problemlerden de kaynaklanabilmektedir.

Genital estetik ameliyatlarında amaç öncelikle genital bölgedeki yapıların (iç dudak, dış dudak ve vajina) neden olduğu problemlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Genital bölgedeki yapısal problemler nasıl problemlere yol açabilmektedir?

  • Cinsel hayat kalitesinde bozulma (cinsel ilişki sırasında ağrı, ilişkiye girme zorluğu, orgazm olamama vb…)
  • İdrar yaparken yaşanılan problemler (idrar yaparken ağrı hissedilmesi, idrar yapmakta zorlanma vb…)
  • Sık vajinal enfeksiyonlar
  • İç dudakların elbiselere sürtünmesinden dolayı yaşanılan rahatsızlıklar
  • Estetik kaygılar

Yukarıda belirttiğimiz problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla genital bölge ameliyatları uygulanmaktadır.  Bu noktada ameliyat kararı verilirken çok dikkatli bir değerlendirme yapılmalıdır. Çünkü her zaman yukarıda anlattığımız problemlerin kaynağı bu bölgedeki yapısal anormallikler olmayabilir, altta yatan nedenin detaylı olarak değerlendirilip araştırılması, sonrasında gerek görüldüğü takdirde ameliyat kararı verilmelidir.

Genital Estetik (Labioplasti, Vajina Estetiği) Nasıl Yapılır?

Genital estetik ameliyatları lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Hastalar ameliyat sonrası çoğu zaman aynı gün taburcu edilmektedir. 

İç dudakların veya dış dudakların normalden büyük olması yapısal veya estetik sorunlara yol açtığı için labioplasti ameliyatı ile iç dudaklar ve dış dudaklar küçültülerek olması gereken boyutlara getirilir. 

Doğum, yaşlanma ve bazı tedaviler sonrasında vajinada bollaşma, vajinal genişleme ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda vajinal daraltma bir diğer adıyla vajinal estetik ameliyatlar ile vajina bölgesi sıkılaştırılmaktadır. 

Genital Estetik Ameliyatı Esnasında Genel Anestezi Almak Şart mıdır?

Genital estetik ameliyatları esnasında genel anestezi almak şart değildir, bu ameliyatlar lokal veya bölgesel anestezi uygulanarak da yapılabilmektedir. Ancak, kombine bir genital estetik ameliyatı planlanıyorsa veya labiumların (iç dudak, dış dudak) boyutları ciddi şekilde büyükse ameliyat süresi uzayabileceği için genel anestezi altında ameliyatı gerçekleştirmek daha doğru olacaktır.  

Labiumlardaki ufak problemlerde lokal anestezi altında ameliyat uygulanabilir.

Genital Estetik Ameliyatları Zor mudur?

Kadınların en büyük kaygısı genital estetik ameliyatlarının zor ameliyatlar olup olmadığı konusudur. Genital estetik ameliyatları zor ameliyatlar değildir, hastaların aynı gün taburcu edildikleri ve kısa süre içinde iyileşip normal hayatlarına dönebildekleri ameliyatlardır. 

Ameliyat sonrası ağrı şikayetinin hafif olduğu, ameliyat bölgesinin hızlı iyileştiği ameliyatlardır. 

Vajina Estetiği Ameliyatlar Nelerdir?

Vajina Estetiği Ameliyatlar Nelerdir?

Vajina estetiği ameliyatları; vajinal bölgede doğuma ve ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan vajinal genişleme, vajinal bozukluklar veya sarkma problemleri için yapılan ameliyatlardır. Vajina şekil bozukluğu nedenleri; gebelik, ileri yaş, hormon kullanımı, doğum sırasında uygulanan kesiler veya genital bölge yırtılmaları, doğuştan gelen anomaliler ve menapozdur.

Vajinal daraltma ameliyatı veya vajina daraltma işlemi tıbbi dilde vajinoplasti olarak adlandırılmaktadır. Bazı doğru bilinen yanlışları burada düzeltmek gerekiyor; “vajina dış dudak estetiği, vajina iç dudak estetiği” yanlış bir ifadedir, çünkü iç dudak ve dış dudak bölgesi vajinal bölgede değil; vajinal bölgenin dışındaki bir anatomik bölgedir. 

Vajina estetiği ameliyatı özellikle; vajinadaki genişlemeye bağlı olabilen cinsel ilişki sırasında orgazm olamama, cinsel ilişkide zevk alamama gibi problemler nedeniyle yapılmaktadır. Ancak bu noktada şunu vurgulamak gerekir; vajinada genişleme orgazm veya cinsel haz problemlerine neden olabilirken orgazm olamama problemi veya cinsel ilişkide zevk alamama gibi problemlerin tek nedeni vajinal bölgedeki genişleme olmayabilir. Vajinal bölgedeki problemler nedeniyle uygulanan vajina daraltma sık uygulanan genital estetik ameliyatlarındandır. 

Vajinal estetik; genel veya bölgesel anestezi ile gerçekleştirilebilen ameliyatlardır. Vajina ameliyatı; dış dudak veya iç dudak estetiği ameliyatı ile beraber aynı seansta yapılabilmektedir. 

Özellikle vajina küçültme ameliyatında vajinal bölgenin gereğinden fazla daraltılmamasına çok dikkat edilmesi gerekir. Eğer vajina küçültme olması gerektiğinden daha fazla küçültülürse, cinsel ilişkiye girememe veya cinsel ilişki sırasında ciddi ağrılar olabilir.  

Genital Estetik Ameliyatı İçin Ne Zaman Randevu Alınmalı?

Genital estetik ameliyatı için herhangi bir dönemde randevu alınabilir. Öncelikle doktorunuzun sizi muayene ederek genital bölgede problemleri saptaması, sizin istekleriniz doğrultusunda neler yapılabileceğini sizlerle paylaşması gerekmektedir. Adet dönemi dışındaki bir zaman aralığında doktora başvurmak daha sağlıklı olacaktır. Çünkü adet döneminde genital bölge ameliyatı yapmak çok mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır. Adet kanamasıyla, ameliyat bölgesinde operasyona bağlı kanama birbiriyle karışabileceği için adet döneminde genital estetik ameliyatlarının yapılması tercih edilmemektedir. 

Vajina Estetiği Kaç Günde İyileşir?

Vajina Estetiği Kaç Günde İyileşir?

Vajina estetiği sonrası iyileşme süreci yaklaşık olarak 3-4 haftayı bulmaktadır. Özellikle vajinal daraltma operasyonu sonrasında iyileşme sürecinde ağrı şikayeti çok az olmaktadır. Vajina şekillendirme ameliyatı sonrasında ki dönemde vajinal bölgede dikiş yerlerinde hafif sertlikler olabilmektedir ancak vajinal bölge esnek bir yapıda olduğu için zamanla bu sertlikler azalarak ortadan kaybolmaktadır. 

Genital Estetik Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Düzgün yapılmış genital estetik ameliyatlarından sonra iz kalmamaktadır. Özellikle ameliyat sırasında kullanılan dikiş materyalleri, dikiş tipleri, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin doğru yönetilmesi genital estetik ameliyatı sonrası iz kalıp kalmayacağını belirleyen etkenlerdir. Ameliyat doğru cerrahi prensiplerle yapılmışsa, doğru dikişler kullanılmışsa, iyileşme süreci düzgün yönetilmiş ise ameliyat sonrası iz kalmamaktadır. 

Vajina Estetiği Sonrası Normal Hayata Dönmek Ne Kadar Zaman Alır?

Vajina estetiği sonrasında bir kaç gün içinde normal hayata dönebilirsiniz. Sadece ameliyat yerinin iyileşmesi 3-4 haftalık süreyi bulabilmektedir. Ancak bu iyileşme sürecinde kadınlar günlük yaşantılarına normal bir şekilde devam edebilmektedir.

Vajina Estetiğini Hangi Doktor Yapar?

Vajinada şekil bozukluğu ile ilgili ameliyatları Kadın Doğum Uzmanlarının yapması gerekmektedir. Çünkü; vajinal bölgede şekil bozukluklarına çoğu zaman idrar torbası veya bağırsaklardaki sarkma problemleri neden olmaktadır. 

Vajinal bölgeye ve bu bölgenin komşuluğundaki idrar torbası ve bağırsakların anatomisine hakim olan doktorlar, Kadın Doğum Uzmanları’dır. Bu bölgenin anatomisine hakim olmayan bir hekimin vajinal ameliyatları yapması durumunda, ameliyata bağlı idrar torbası yaralanması, idrar torbası veya bağırsakların delinmesi gibi çok ciddi komplikasyonların olma riski çok artacaktır. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatı (İstanbul, 2022 Genital Estetik Fiyat)

Vajinal estetik ameliyatı veya vajina daraltma ameliyatı fiyatı ameliyatın genişliğine (idrar torbası veya bağırsak sarkmasının eşlik edip etmemesine), ameliyatın yapılacağı hastaneye göre değişmektedir. 

Sadece vajina daraltma ameliyatı fiyatı, vajinal sarkma şikayeti yoksa daha düşük olmaktadır. Eğer eşlik eden vajinal sarkma şikayeti varsa ameliyat süresi uzayacağı için, kullanılan ameliyat malzemeleri artacağı için vajina ameliyat fiyatı artmaktadır. 

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments