Labioplasti Nedir? Labioplasti Fiyatları?

Labioplasti ameliyatı genital bölgede bulunan iç dudak, dış dudak ve klitoris çevresindeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla uygulanan bir işlemdir. Son yıllarda estetik ameliyatların artmasıyla birlikte labioplasti ve genital estetik ameliyatlarının sayısı da giderek artmaktadır. Ancak labioplasti ve diğer genital estetik ameliyatlarına karar vermeden önce hastaların çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve kadınların genital estetik ameliyatları ile ilgili detaylı olarak bilgilendirilmesi gerekmektedir. Labioplasti ile ilgili tüm detayları yazımızda sizler için derledik. 

Labioplasti Nedir?

Labioplasti Nedir?

İç dudakların (labium minus) veya dış dudakların (labium majus) düzeltildiği ameliyatlara labioplasti veya vulvoplasti diyoruz. Labioplasti ameliyatının diğer adı “iç dudak ameliyatı,iç dudak estetiği ameliyatı, iç dudak düzeltme ameliyatı, dış dudak küçültme ameliyatı ve dış dudak düzeltme ameliyatlarıdır”.

Labioplasti ameliyatıyla ilgili yapılan bazı yanlış isimlendirmeleri bu noktada düzeltmek gerekiyor. Kadınların, labioplasti ameliyatı için  “vajina iç dudak estetiği, vajina dudak ameliyatı, vajina dudak küçültme ameliyatı” gibi yanlış adlandırmalar kullandıklarını görüyoruz. Bu konuyu biraz daha detaylandırmak ve bu yanlış isimlendirmeleri düzeltmek gerekiyor. 

Kadınlarda “vulva bölgesi” çoğu zaman “vajina” bölgesiyle karıştırılmaktadır. Vulva bölgesi; genital bölgenin dış kısmıdır, bir diğer deyişle dışarıdan görünen bölgedir. Vulva;

 • iç dudak, küçük dudak (labium minus) ve
 • dış dudaklardan (labium majus) oluşmaktadır.

Labioplasti ameliyatı sadece vulva bölgesindeki iç dudak ve dış dudaklardaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi için yapılmaktadır; vajina bölgesi için yapılan ameliyatların adı “vajinoplastidir”. Bu nedenle vajina iç dudak estetiği, vajina dudak ameliyatı veya vajina dudak küçültme ameliyatı gibi isimlendirmeler yanlıştır çünkü iç dudak ve dış dudaklar vulva bölgesine ait anatomik yapılardır, vajina bölgesine ait yapılar değildir. 

İç dudaklardaki şekil bozukluğunun görülme sıklığı dış dudaklarda görülen şekil bozukluğundan daha sık olduğu için çoğu zaman ”labioplasti” ameliyatı sadece iç dudakların düzeltme ameliyatı yerine kullanılmaktadır. Ancak şunu vurgulamak gerekir ki; dış dudaklardaki anormallikler için yapılan ameliyatlara da labioplasti adı verilmektedir. 

Sonuç olarak labioplasti ameliyatları ikiye ayrılmaktadır;

 • İç dudak düzeltme ameliyatı (iç dudak küçültme ameliyatı, iç dudak estetiği)
 • Dış dudak düzeltme ameliyatı (dış dudak küçültme ameliyatı, dış dudak estetiği)

İç dudaklarda sıklıkla karşılaşılan iki önemli problem bulunmaktadır; bunlardan ilki iç dudakların normalden büyük olması ve iç dudak sarkmasıdır. İkinci önemli problem iç dudakların boyutlarının birbirinden farklı olmasıdır. İç dudaklardaki şekil bozukluklarını düzeltmek için iç dudak estetiği olarak da bilinen labioplasti ameliyatı uygulanmaktadır. 

Aynı şekilde dış dudaklarda da büzüşme, sarkma ve boyutlarda farklılık görülebilmektedir. Dış dudak sarkması veya dış dudak boyutlarında ki anormallikler dudak küçültme işlemi veya genital dış dudak estetiği uygulanarak ideal görünümüne kavuşturulabilmektedir.

Labioplasti Fiyatları

Labioplasti fiyatları, 2022 yılı için İstanbul’da yaklaşık olarak 8000-13.000 TL arasında değişmektedir. Labioplasti ameliyat fiyatları, anestezinin lokal veya genel olmasına göre değişebilmektedir. Bunun dışında labioplasti ameliyatı sırasında vajinal bölgeye de ameliyat uygulanması durumunda labioplasti ameliyat fiyatı artmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır sorusunun tek bir cevabı yoktur. Labioplasti ameliyatı için tanımlanmış bir çok ameliyat tekniği bulunmaktadır. Her kadının iç ve dış dudak yapısı ve şekil bozuklukları birbirinden farklıdır. Bu nedenle dudak küçültme yöntemleri mutlaka kişiye özel olarak seçilmelidir. 

Labioplasti teknikleri;

 • Trim teknik (Düz kesi)
 • Deepitelizasyon tekniği
 • Wedge Teknik
 • Kompozit Labioplasti
Trim teknik (Düz kesi)
Wedge (Kama) Tekniği
De-epitelizasyon Tekniği
Kompozit Teknik

Hastalarımız tarafından en sık sorulan soruların başında hangi tekniğin daha iyi olduğu sorusudur. Şunu belirtmek gerekir ki; iç dudaklardaki şekil bozukluklarının türleri her kadında farklılık göstermektedir. Sadece iç dudaklarda şekil bozukluğu olabileceği gibi, klitoris çevresinde ve üzerinde de eşlik eden şekil bozuklukları olabilmektedir. Bu nedenle kombine bir teknik kullanılarak hem sarkık iç dudaklar hem de klitoris etrafında ki bölge düzeltilerek daha iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Ameliyatsız labioplasti isimlendirmesi yanlış bir ifadedir, çünkü iç ve dış dudaklarda ki problemler ancak ameliyatla düzeltilebilmektedir, lazer vb uygulamalarla bu dokuların düzeltilmesi mümkün değildir. Lazer vb uygulamalarla ancak vajinal bölgenin sıkılaştırılması gibi tedaviler yapılabilir. 

Labioplasti Ameliyatı Yaş Sınırı

Labioplasti ameliyatı için yaş sınırı 18’dir. 18 yaşından önce genital bölgenin gelişimi tamamlanmadığı için labioplasti ameliyatı yapılmamalıdır. Genital bölgenin gelişim süreci tamamlanmadan genital dudak estetiği ameliyatı yapıldığında, ilerleyen yaşlarda özellikle iç dudaklarda şekil bozuklukları, cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel ilişkiye girmede zorlanma şikayeti gibi bir çok problem ortaya çıkabilmektedir.  

Labioplasti Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Genital bölgenin; iç dudak, dış dudak, vajina ve komşuluğundaki organların anatomisine, damar ve sinir yapılarına detaylı olarak hakim olan doktorların labioplasti ameliyatını yapmaları gerekmektedir. Genital bölgenin yapısına hakim olan Kadın Doğum Uzmanlarının genital estetik ameliyatlarını yapması, ameliyat sırasında ve sonrasında yaşanabilecek olan problemlerin riskini en aza indirmektedir. 

Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Labioplasti ameliyatının süresi, uygulanan ameliyat tekniğine göre değişmektedir. Düz kesinin veya wedge tekniğin kullanıldığı durumlarda ameliyat süresi 30-45 dk arasında değişmektedir. 

Ancak çok sınırlı sayıda kadının dudak yapısı düz kesi veya wedge kesi gibi labioplasti teknikleri ile düzeltilebilmektedir. 

Çoğu zaman estetik açıdan daha iyi sonuçlar almak için kompozit teknik kullanılmaktadır. Kompozit teknik; çok detaylı bir teknik olup aynı seansta iç dudakların, klitoris çevresi bölgenin birlikte düzeltilmesini sağlayan bir tekniktir. Kompozit teknik kullanılarak yapılan labioplasti süresi yaklaşık olarak 2 saattir. Ameliyat süresi diğer labioplasti tekniklerine göre biraz daha uzun olmasına karşın, kompozit teknik ile daha iyi estetik sonuçlar elde edilirken, labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci de daha rahat olmaktadır. 

Labioplasti Neden Yapılır?

Genital bölgede iç veya dış dudakların büyük olması ve sarkması bir çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Genital bölge dudak sarkması nedenleri; hormonal nedenler, doğum, gebelik, hızlı kilo alıp verme, menapoz, yaşlanma vb durumlar en sık nedenlerden sadece birkaçıdır. Özellikle hızlı kilo verme, dış dudak sarkması nedenlerinin başında gelmektedir. Labioplasti ameliyatı; iç dudak, dış dudak ve klitoris çevresindeki dokularda görülen şekil bozuklukları, iç dudakların normalden büyük olması nedeniyle yapılmaktadır. Çünkü labiumların normalden büyük olması (labial hipertrofi) bazı problemlere neden olmaktadır;

 • Genital bölge enfeksiyonları
 • Uzun süreli irritasyona bağlı kronik genital bölge ağrıları, rahatsızlık hissi, kaşıntı (İç çamaşırın veya giysilerin sürtünmesine bağlı olarak gelişmektedir)
 • Özgüven eksikliği
 • Cinsel hayat kalitesinin bozulması
 • Seksüel disfonksiyon (orgazm bozuklukları, ilişki sırasında ağrı, ilişkiye girmede zorluk)
 • Labiumlardaki şekil bozukluklarından kaynaklanan utanma ve seksüel disfonksiyona bağlı olarak cinsel ilişkiye girme isteğinin azalması
 • Dar kıyafetler giyildiğinde labiumların dışarıdan görünür olmasına bağlı gelişen kaygı

Yukarıda maddeler şeklinde sıralanan problemler kadınların hayat kalitesini ciddi şekilde olumsuz olarak etkilemektedir. Bu problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla labioplasti ameliyatı yapılır.

Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Labioplasti iyileşme süreci hassas bir dönem olup bazı durumlara dikkat etmek gerekmektedir. 

Labioplasti ameliyatı sonrası 3-4 gün sonra banyo yapılabilir, ancak küvet gibi suyun biriktiği bir yerde oturarak değil ayakta banyo yapılmalıdır. Bez veya keseyle sürtünmeye bağlı olarak yarayı olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınılmalıdır.

Aktivite kısıtlaması kısa süreli olmaktadır ve yara iyileşmesi tamamlanana kadar dar kıyafetler giyinilmemelidir. Dar kıyafetler dikiş yerlerinde rahatsızlık hissine ve ağrı şikayetine neden olabiliyor. 

Labioplasti sonrası cinsellik hastalarımız tarafından en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Labioplasti ameliyatı sonrası 4 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. 

Labioplasti ameliyatı olanlar ameliyattan sonra 1 gün dinlenip araba, otobüs veya uçakla yolculuk yapabilirler. 

Labioplasti sonrası enfeksiyon yara iyileşmesi açısından istenmeyen bir durumdur. Labioplasti sonrası enfeksiyon riskini azaltmak için hijyene ve temizliğe çok önem vermek gerekmektedir, özellikle tuvalet sonrası temizlik ameliyat bölgesinin kirlenmemesi için önden arkaya doğru yapılmalıdır.

Labioplasti sonrası lazer epilasyon işlemi için iyileşme sürecinin tamamlanması beklenmelidir, yaklaşık olarak ameliyattan 3-4 hafta sonra iyileşme süreci sağlıklı bir şekilde tamamlanmış ise lazer epilasyon yapılabilir.  

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci

Labioplasti sonrası ameliyat kesi ve dikiş yerlerinin iyileşmesi genellikle 3-4 hafta sürmektedir. Labioplasti ameliyatı sonrası ağrı şikayeti kadınların ağrı eşiğine göre değişmekle beraber genellikle çok hafif düzeylerde olabilmektedir. İlk gün kullanacağınız ağrı kesiciler sayesinde ağrı problemi ortadan kalkmaktadır.

Labioplasti sonrası kanama sıklıkla karşılaşılan bir durum değildir. Dikiş yerlerinde sızıntı şeklinde çok ufak lekelenmeler olabilmektedir, bunlar normal kabul edilmektedir. Sadece  hematom şeklinde cilt altında kanamanın olduğu ve bu alanda kanın biriktiği labioplasti sonrası kanama durumlarında müdahale etmek gerekmektedir. 

Labioplasti sonrası his kaybı olup olmayacağı kadınlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu konuda yazılı ve görsel alanda birçok bilgi ve yorum bulunmaktadır. Ancak hastaların bu konuda bilinçli olmaları gerekiyor. Ameliyat sonrası his kaybına neden olabilecek en önemli anatomik bölge klitorisin sinir ağıdır. Genital bölgenin sinir yapısı, damar yapıları dikkatli bir şekilde değerlendirilip, sinir ve damar yapısına zarar verilmeden ameliyat gerçekleştirildiğinde labioplasti sonrası his kaybı olmamaktadır.   

Labioplasti Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Labioplasti sonrası ödem veya labioplasti sonrası şişlik cildin kesilmesi ve dikilmesine bağlı olarak ameliyat kesi bölgesinin kaynaşma ve iyileşme sürecinde görülen olağan bir durumdur. Labioplasti sonrası ödem bazı kadınlarda cilt yapılarından dolayı görece daha fazla olabilmektedir, bu durumda basit, hastanın kendi kendine uygulayabileceği ödem azaltıcı solüsyonlar veya buz tedavisi uygulanabilmektedir. 

Labioplasti sonrası şişlik fazla ise mutlaka şişlik gelişen bölge ameliyatı yapan hekim tarafından değerlendirilmeli ve bir hematom riski açısından muayene edilmelidir. 

Labioplasti öncesi sonrası karşılaştırmanın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için iç ve dış dudak bölgesinde ki ödemin geçmesi beklenmelidir. 

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Labioplasti yaptıranlar ameliyat sonrası dönemde ameliyat kesi yerlerinin hijyenine çok dikkat etmelidirler. Labioplasti ameliyat bölgesinin temiz tutulması, tuvalet sonrası genital bölge temizliği yapılırken önden arkaya doğru temizliğin yapılması gerekmektedir.  

Labioplasti ameliyatı sonrası verilen ilaçların düzgün ve düzenli şekilde kullanımına, labioplasti sonrası iyileşme sürecinin sorunsuz devam etmesi için özen gösterilmelidir. Yara yeri ılık suyla ve sabunla çok bastırılmadan temizlenebilir.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

İlgili İçerikler