Klitoris Estetiği (Hudoplasti) Nedir? Klitoris Estetiği (Hudoplasti) Nasıl Yapılır?

Klitoris estetiği için hudoplasti, klitoroplasti veya klitoral hudoplasti olmak üzere farklı adlandırmalar kullanılmaktadır. Genellikle  bu ameliyatlara klitoris estetiği denilmektedir. En sık uygulanan klitoris estetik ameliyatı; hudoplasti ameliyatı olarak bilinen, klitoris etrafındaki fazla dokunun çıkarılması ameliyatıdır.  

Klitoris şekli bazı genetik ve hormonal nedenlerden dolayı olması gerekenden daha farklı olabilmektedir. Klitoris ameliyatı daha nadir karşılaşılan klitoris hastalıkları, klitoris sarkması veya klitoris büyüklüğü (klitoromegali, büyük klitoris) gibi problemlerin düzeltilmesi için yapılabilmektedir.  Klitoris büyümesi olan kadınlarda klitoris ameliyatı uygulanarak boyutu küçültülebilmektedir ve bu ameliyatlar da klitoris estetiği olarak kabul edilmektedir. 

Hudoplasti ameliyatı genellikle labioplasti ameliyatı ile aynı seansta yapılmaktadır, bu nedenle labioplasti ameliyat fiyatına ek olarak hudoplasti fiyatı eklenmemektedir. Sadece hudoplasti ameliyatı yapılacaksa; hudoplasti fiyatı tercih edilen hastaneye, ameliyat sırasında ek işlem yapılıp yapılmayacağına göre belirlenmektedir.  

Klitoris Estetiği (Hudoplasti) Nedir?

Klitoris estetiği, genellikle hudoplasti veya klitoral hudoplasti olarak tanımlanmaktadır. Hudoplasti ameliyatı; klitoris üzerindeki alanda kırışıklıklara neden olan fazla derinin çıkarılması amacıyla yapılmaktadır.  Klitoris üzerinde bulunan ciltteki fazlalık nedeniyle, orgazm olamama, cinsel ilişki sırasında zevk alamama gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca klitoris üzerindeki kırışıklıklar estetik açıdan kötü görünüme neden olmaktadır. 

Klitoris Estetiği (Hudoplasti) Kimlere Yapılır?

Klitoris Estetiği (Hudoplasti) Kimlere Yapılır?

Klitoris estetiği veya hudoplasti; cinsel olarak aktif olan 18 yaşın üzerindeki kadınlara uygulanabilmektedir. Klitorisin üzerindeki kırışıklıklar ve cilt fazlalıkları nedeniyle estetik ve cinsel problemleri olan kadınlara klitoris estetiği yapılır. 

Klitoris Estetiği (Hudoplasti) Neden Yapılır?

Klitoris estetiği veya hudoplasti; klitoris üzerinde cilt kırışıklıkları olan kadınlarda genital bölgedeki estetik olmayan görüntüyü düzeltmek için yapılmaktadır. Ayrıca, klitorisin üzerini örten derideki fazlalık nedeniyle klitorisin üstü normalden fazla kapatmaktadır. Buna bağlı olarak cinsel ilişki sırasında klitoris uyarılması yeterli düzeyde olmaz ve zevk alamama, orgazm olmada güçlük, ilişki sırasında ağrı gibi problemler ortaya çıkar. Bu durumda klitoris üzerindeki fazla deri çıkarılarak klitorisin uyarılmasında ortaya çıkan problem düzeltilir

Klitoris Estetiği (Hudoplasti) Nasıl Yapılır?

Hudoplasti ameliyatı; lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Klitoris kanlanması fazla olan bir anatomik bölge olduğu için hudoplasti ameliyatının çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Klitorisin üzerindeki fazla deri simetrik bir şekilde çıkarılır, bu bölgedeki deri çok fazla çıkarıldığında, klitoris çok hassas hale gelir ve günlük hayatta iç çamaşırın sürtünmesine bağlı bile uyarılarak ciddi rahatsızlığa neden olabilir. 

Klitoris Estetiği (Hudoplasti) Fiyatları

Klitoris Estetiği (Hudoplasti) Fiyatları

Klitoris estetiği fiyatları veya hudoplasti fiyatları, seçilecek hastaneye göre değişmektedir ve İstanbul’da klinikler arasında klitoris estetiği fiyatları açısından ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

Hudoplasti ameliyatı genellikle labioplasti ameliyatı sırasında aynı seansta yapılmaktadır. Labioplasti ile aynı seansta yapıldığında hudoplasti fiyatı, labioplasti ameliyat ücretine eklenmemektedir.  

Ancak hudoplasti ameliyatının sorunsuz bir şekilde olması için hekim veya klinik seçiminde dikkat etmek gerekir. Doktorun tecrübesi ve ameliyat için seçilen hastane ameliyat başarısı için büyük önem taşımaktadır. 

Klitoris Nedir?

Klitoris Nedir?

Cinsel ilişki sırasında klitoris uyarılması ile kadınlar orgazm olmaktadır, bir diğer ifadeyle kadınlarda orgazmı sağlayan anatomik yapıdır. Klitoris çok yoğun bir sinir ağına sahiptir ve 8000-10000 adet sinir ucu bulunmaktadır. Bununla birlikte klitoris kanlanması yoğun bir bölgedir. 

Klitoris Nerededir?

Klitoris; iç dudaların yukarda birleştiği yerin altında bulunmaktadır. Klitoris ters “V” şeklinde aşağıya doğru uzanmaktadır. Büyüklüğü ve şekli kadınlar arasında farklılık göstermektedir.

Kliteromegali Nedir?

Klitoromegali, klitorisin olması gereken boyutlardan daha büyük olması olarak tanımlanmaktadır. Klitoromegali tanısını koymak için klitoral indeks kullanılmaktadır, klitoral indeks klitorisin çapı (mm) ile klitorisin uzunluğunun (mm) çarpılması ile hesaplanır. Klitoral indeksin 35’in üzerinde olmasına kliteromegali denilmektedir. 

Klitoris Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  -Klitoris Büyümesi Neden Olur?

Klitoris büyümesi birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Hormonal nedenler, hormonal ilaçların (androjenik ilaçlar vb…) kullanılması, genetik nedenler, gebelik döneminde kullanılan ilaçlar, doğuştan var olan adrenal bez hastalıkları, androjen salgılayan yumurtalık kistleri gibi durumlar klitoris büyümesine neden olmaktadır.  

  -Klitoris Estetiği Kaç Günde İyileşir?

Klitoris estetiği olarak kabul edilen hudoplasti yaptıranlar ameliyattan bir gün sonra taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası ağrı şikayeti çok azdır ve ağrı durumunda basit ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Ameliyat bölgesindeki ödem ve şişlikler 4-5 gün içinde azlarak ortadan kalkmaktadır. Klitoris estetiği sonrası yaklaşık 3 hafta içinde ameliyat bölgesinde rahatsızlık hissi (batma, kaşıntı gibi) iyileşmektedir. Klitoral hudoplasti ameliyatında eriyen dikişler kullanılmaktadır ve dikişlerin erimesi 2-3 haftada gerçekleşmektedir. 

Kliteromegali ameliyatlarında iyileşme süreci  değişiklik göstermektedir. Çünkü kliteromegali ameliyatında klitoirs gibi yoğun damar ve sinir ağına sahip bir bölgenin yapısı her kadında farklılık göstermektedir. Kliteromegali ameliyatı çok nadiren yapılan bir klitoris estetik ameliyatıdır. 

  -Klitoris Estetiği Cinsel Hazzı Etkiler mi?

Klitoris estetiği ameliyatları arasında en sık uygulanan ameliyat olan hudoplasti sonrası cinsel haz artmaktadır. Çünkü klitoral hudoplasti ameliyatında klitorisin üstüne örten cilt düzeltildiği için klitoris daha fazla uyarılmaktadır. 

  -Klitoris Estetiği Anlaşılır mı?

Klitoris estetiği sonrası dikişler düzgün şekilde uygulanmışsa ve iyileşme sürecinde herhangi bir problem ortaya çıkmamışsa klitoris estetiği anlaşılmaz. 

  -Klitoris Estetiği Klitorise Zarar Verir mi?

Hudoplasti ameliyatı dikkatli bir şekilde yapılmışsa klitorise zarar vermez. Çünkü klitoris estetiği olarak kabul edilen hudoplasti ameliyatında klitorise dokunulmaz sadece klitoris üzerindeki fazla cilt dokusu çıkarılır. 

  -Klitoris Estetiği İçin Hastane Yatışı Gerekir mi?

Klitoris estetiği sonrası hastalar aynı gün veya ameliyattan bir gün sonra taburcu edilebilir. Eğer sadece klitoris estetiği yapılmışsa hastalar aynı gün taburcu edilebilr, ancak klitoris estetiği ile birlikte aynı seansta labioplasti veya vajinoplasti ameliyatları da yapılmışsa 1 gün yatış hasta konforu açısından faydalı olacaktır.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili İçerikler