Doğumdan Sonra Vajina Estetiği

Son yıllarda doğum sonrası vajinal estetik veya doğum sonrası vajinal daraltma ameliyatları kadınlar tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Doğum sonrası vajinal bölgede bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle normal doğumdan sonra vajina bölgesinde genişleme veya yırtıklar görülebilmektedir. Hamilelik sırasında genital bölgenin kanlanmasının artması, normal doğum sırasında kesi yapılması ve hormonal değişiklikler nedeniyle hamilelikte vajinada şekil değişikliği gelişmektedir. Doğumdan sonra vajina genişlemesine; özellikle zor doğum veya iri bebek doğum öyküsü olan kadınlarda daha sık karşılaşılmaktadır. Sezaryen doğumdan sonra vajina bölgesinde gebeliğe bağlı renk değişikliği olabilirken şekil değişikliği olmamaktadır. Doğumdan sonra vajinada gerçekleşen değişimler sıklıkla genişleme, renk değişikliği ve sarkma problemleridir. Normal doğum sonrası vajina şekli değişir, vajinal genişleme olur ancak çoğunlukla zaman içinde vajina genişliği ortadan kalkar. Bu nedenle normal doğum sırasında vajina daraltma işlemi yapılmamalıdır çünkü vajinanın fazla daraltılmasına neden olabilir. Vajinal genişleme şikayeti devam eden kadınlarda bu problemin çözümü için doğum sonrası vajinal daraltma ameliyatı gerekebilmektedir. 

Doğumdan Sonra Vajina Estetiği

Genital estetik ameliyatların giderek daha sık uygulanmasıyla birlikte kadınlar arasında normal doğumdan sonra vajina bölgesinde genişleme, vajinada kalıcı renk değişiklikleri veya vajina bölgesindeki yırtıklar-kesiler nedeniyle gelişen problemlerle ilgili bilinç düzeyi artmaktadır.  

Doğumdan sonra vajina estetiği ile ilgili olarak;

  • vajina genişliği nedeniyle vajina daraltma
  • vajinal sarkma (idrar torbası veya bağırsak sarkması) nedeniyle sarkan kısmın toplanması
  • vajinal kesiye (epizyotomi) bağlı gelişen skar dokusunun çıkarılması
  • vajinada ortaya çıkan kalıcı renk değişikliğinin veya kararmanın açılma işlemi 

gibi farklı işlem veya genital estetik ameliyatlar bulunmaktadır. 

Hamilelikte vajinal renk değişikliği; gebelik sırasında vajinanın kanlanmasında ve damarlanmasında ki artış veya hormon değerlerindeki değişiklik nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Vajinal genişlik normalde 2-3 cm iken normal doğum sırasında vajina yaklaşık olarak 14-15 cm genişliğine ulaşmaktadır. 

Normal doğum sonrası vajina şekli, doğumdan kısa bir süre sonra eski şeklini almaya başlarken sezaryen doğumdan sonra vajina bölgesinde genişleme yok denecek azdır. Doğumdan sonra vajinada gerçekleşen değişiklikler, vajinal bağ dokusunun güçlenmesi ve hormon düzeyinin normale dönmesiyle birlikte düzelmektedir, ancak bazı kadınlarda doğumdan sonra vajina bölgesindeki değişiklikler düzelmemektedir veya kısmen düzelmektedir. Bu durumda, doğum sonrası vajinal estetik ameliyatlar uygulanarak vajina eski haline dönüştürülebilmektedir. Doğum sonrası vajinal daraltma ameliyatı için mutlaka doğum sonrası yaklaşık olarak her kadında değişmekle birlikte 3-6 ay arasında beklemek gerekir. Çünkü bu dönemden önce yapılacak bir vajinal daraltma ameliyatı vajinanın fazla daralmasına neden olabilir ve buna bağlı olarak çok ciddi cinsel problemlere (cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel ilişkiye girmede zorlanma vb…) yol açabilmektedir. 

Normal Doğum Sonrası Vajinada Gerçekleşen Değişimler Nelerdir?

Normal Doğum Sonrası Vajinada Gerçekleşen Değişimler Nelerdir?

Normal doğum sonrası vajinada gerçekleşen en önemli değişiklik vajinanın genişliğidir. Normal doğum sırasında vajinal genişlik 2-3 cm’den bebeğin kilosuna göre değişmekle birlikte 10-15 cm genişliğine ulaşmaktadır. Ancak doğum sonrası vajina genişliği zamanla azalmaktadır. Bebek kilosunun fazla olması, zor doğum gibi durumlarda vajinanın yapısında ortaya çıkan hasarlanma nedeniyle normal doğum sonrası vajina yapısı eski haline dönemeyebilir. Doğum sırasında fazla alınan kilolara bağlı olarak vajinada bollaşma olabilmektedir.

Normal doğum sırasında vajinaya uygulanan kesi (epizyotomi), vajinanın simetrik yapısını bozabilir veya genital bölgede epizyonun dikilmesi sonrası bu bölgede skar dokusu (ciltte kalınlaşmış dikiş izi) gelişebilir. 

Vajina 10-12 cm uzunluğunda, 2-3 cm genişliğinde silindir şeklinde bir yapıya sahiptir. Vajinanın çevresinde sağlam bir bağ dokusu bulunmaktadır ve bu bağ dokusu vajinanın üst kısmında bulunan idrar torbasının arka kısmında bulunan bağırsakların vajinaya doğru sarkmasına engel olur. Normal doğum sırasında özellikle bebeğin baş kısmı zor doğumlarda vajinadan ilerlerken zorlanmaya bağlı olarak vajina duvarını saran bağ dokusunu yırtabilmektedir. Doğumdan sonra vajina çevresini saran bağ dokunun yırtılması sebebiyle idrar torbası veya bağırsaklar vajinadan dışarı doğru sarkabilmektedir.  

Normal Doğum Sonrası Yapılan Vajina Estetikleri Nelerdir?

Normal Doğum Sonrası Yapılan Vajina Estetikleri Nelerdir?

Normal doğum sonrası yapılan vajina estetikleri farklı problemleri düzeltmek için yapılmaktadır. Genital estetik ameliyatlarının ve genital estetik alanındaki tecrübenin artmasıyla birlikte özellikle doğumdan sonra vajinadaki problemlere yönelik estetik uygulamalar giderek artmaktadır. 

Normal doğum sonrası yapılan vajina estetikleri;

  • doğum sonrası vajina daraltma ameliyatı
  • vajina renk açma işlemi veya vajinal beyazlatma işlemi
  • doğum sonrası kesi yerindeki epizyo skarının onarımı
  • vajinal sarkma ameliyatı (idrar kesesi sarkma ameliyatı veya bağırsak sarkması ameliyatı)

Normal Doğum Sonrası Vajinal Estetik Nasıl Yapılır?

Normal doğum sonrası yapılan vajinal estetik ameliyatlar arasında en sık uygulanan ameliyat doğum sonrası vajina daraltma ameliyatıdır.  Vajinal daraltma ameliyatı; genel anestezi altında yapılır ve vajinal genişlemeye neden olan fazal doku çıkarılır. Hastalar aynı gün veya ameliyattan sonra ki gün taburcu edilir. Vajina daraltma ameliyatında dikkat edilmesi gereken en önemli durum vajinanın fazla darltılmamasıdır. Çünkü vajina fazla daraltıldığında cinsel ilişkiye girme zorluğu, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi problemler gelişebilir. Vajina daraltma sonrası normal doğum önerilmemektedir. Çünkü normal doğuma bağlı olarak vajina genişleme probleme tekrar edebilir. 

Vajina daraltma işlemi lazer uygulaması ile gerçekleştirilebilmektedir. Vajinal genişliğin derecesine göre uygulanacak seans sayısı değişmektedir. 

İkinci en sık yapılan ameliyat vajinal kesi yerinde gelişen epizyo skar dokusunun çıkarılması işlemidir. Doğum sırasında uygulanan vajinal kesi yerinde iz kalabilmektedir ve bu kesi izi lokal anestezi veya genel anestezi altında çok kısa süren bir işlemle çıkarılmaktadır. Hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. 

Hamilelik döneminde hormonal değişiklikler nedeniyle vajinal bölgede renk değişikliği ve kararma ortaya çıkabilmektedir. Lazerle vajinal renk açma işlemi uygulanmaktadır.

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Doğumdan sonra vajinada gerçekleşen değişimler zamanla düzelebilmektedir veya azalabilmektedir. Normal doğum sırasında vajinal daraltma işlemi yapılmamalıdır, ilk olarak vajinadaki genişlemenin kendiliğinden ne kadar düzelebileceği beklenmelidir. Bu şekilde doğum sonrası belirli bir süre geçtikten sonra vajina estetiği yapıldığında çok daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Vajinal genişliğin kendiliğinden düzelmesi için gerekli süre her kadında farklılık gösterebileceği için ortalama 3 ay ile 6 ay arasında beklemek gerekir.

Normal Doğum Sonrası Vajinal Estetiğin Avantajları

Normal doğumdan sonra vajina genişlemesi veya vajina bollaşması nedeniyle cinsel ilişki problemleri ortaya çıkmaktadır. Cinsel ilişki sırasında zevk alamama, cinsel ilişki sırasında vajinadan gaz çıkması veya ses çıkması, orgazm olamama gibi sıkıntılar nedeniyle cinsel hayat kalitesi olumsuz etkilenebilmektedir. 

Doğum sırasında vajinaya kesi (epizyotomi) uygulanması sonrasında kesi bölgesinde kronik ağrı şikayeti gelişebilmektedir. Vajinal kesi yerinde gelişen skar dokusuna bağlı olarak cinsel ilişki sırasında ağrı problemi yaşanabilmektedir. 

Vajinal genişleme, kesi yerinde skar oluşumu, vajinal sarkma şikayeti nedeniyle uygulanan normal doğum sonrası vajinal estetik ameliyatları genital bölgedeki ağrıların geçmesi ve cinsel hayat kalitesinin artırılması amaçlanmaktadır. 

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Doğum sonrası vajina daraltma ameliyatı ve vajina estetiği hakkında kadınların aklında bir çok soru bulunmaktadır. En sık sorulan soruların başında “doğum sonrası vajina estetiğinin ne zaman yapılabileceği ve vajinal lazer tedavisinin emzirme döneminde yapılıp yapılamayacağı” gelmektedir.  

-Normal Doğumdan Sonra Vajina Tekrar Daralır mı?

Normal doğumdan sonra vajina zamanla eski yapısına dönmeye başlar ancak her kadında bu dönüşüm farklılık göstermektedir. Bazı kadınlarda vajina tekrar yeterince daralmaz ve geniş kalır. Özellikle vajinanın bağ dokusunun gücü ve yapısı, doğum şekli, zor doğum olup olmaması, bebeğin kilosu, gebelik döneminde fazla kilo alımı; vajinanın doğum öncesi şekline dönüp dönmemesi konusunda belirleyici etkenlerdir. 

Zor doğumlar, 4 kilonun üzerinde bebek doğurmak, doğum süresinin normalden uzun olması durumlarında vajina genişliğinin eski haline dönme ihtimali azalır, vajinal genişleme veya vajinal bollaşma riski bu durumlarda artar.

-Normal Doğum Yaptıktan Ne Zaman Vajina Eski Haline Döner?

Normal doğum yaptıktan 3 -6 ay içinde vajina eski haline döner. Ancak her zaman normal doğum sonrası vajina şekli eski haline dönmeyebilir. 

-Vajinal Lazer Tedavisi Sonrası Tekrar Vajinal Doğum Yapılır mı?

Vajinal lazer tedavisi iki amaçla yapılmaktadır. Vajinal daraltma veya vajinal renk açma amacıyla vajinal lazer tedavisi uygulanmaktadır. Vajinal daraltma amacıyla lazer tedavisi uygulanan kadınlarda tekrar vajinal doğum olursa vajinal genişleme probleme tekrar edebilir.

-Doğum Sonrası Lazerle Vajina Daraltmayı Emziren Anneler Yaptırabilir mi?

Doğum sonrası lazerle vajinal daraltmayı emziren annelerin yaptırması önerilmemektedir. Emzirme dönemi bittikten sonra lazerle vajinal daraltma işlemi yapılabilir. 

-Vajina Daraltma Doğum Sırasında Yapılabilir mi?

Vajinal daraltma doğum sırasında yapılmamalıdır, doğumdan sonra vajinada gerçekleşen değişimlerin eski haline dönmesi için bir süre beklemek gerekir. Çünkü doğum sırasında genişleyen vajina zaman içinde bir miktar daralır, vajinal daraltma doğum sırasında yapılırsa vajina gereğinden fazla daraltılmış olacaktır. Zaman içinde vajina fizyolojik olarak bir miktar daha daraldığında, vajina fazla daraldığı için cinsel ilişki sırasında ciddi problemler ortaya çıkacaktır. Bu nedenle normal doğum sonrası vajina daraltma işlemi için 3-6 ay beklemek gerekir.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili İçerikler