Hidrosalpenks (Tüplerde Sıvı Birikmesi) Nedir? Tüplerde Sıvı Birikmesi Neden Olur?

Tüplerde sıvı birikmesinin tıbbi dilde karşılığı hidrosalpenkstir. Hidrosalpenks tüplerde enfeksiyona bağlı olarak gelişmektedir. Tüplerde sıvı birikimine neden olan enfeksiyonlar çoğu zaman kadınlar tarafından fark edilememektedir. Hidrosalpenks özellikle kronik kasık ve karın ağrılarına, kısırlığa ve düşüklere neden olabilmektedir. 

Hidrosalpenks (Tüplerde Sıvı Birikmesi) Nedir? Fallop Tüpü Tıkanması

Kadınlarda sağda ve solda olmak üzere iki adet tüp bulunmaktadır. Bu tüplere tıbbi dildeki karşılığı “fallop tüpü” dür. Fallop tüpünün görevi; her ay büyüyüp çatlayan folikül içinden çıkan yumurtacığı yakalayıp spermle karşılaşıp birleşmesini sağlamak için rahime doğru ilerletmektir.  Tüplerin uç kısmında darlık veya tüplerin tıkalı olması nedeniyle, tüp içindeki sıvı dışarıya akamayacağı için tüplerin içinde sıvı birikimi gelişir. Bu şekilde tüplerde sıvı birikmesine hidrosalpenks denilmektedir. 

Bu konuyla ilgili olarak sıklıkla karıştırılan bir durumu vurgulamak gerekir; hidrosalpenks tüplerde sıvı birikmesidir, rahimde sıvı birikmesi veya yumurtalıklarda sıvı birikmesi değildir. Rahimde sıvı birikmesi bundan çok farklı bir durumdur. Bir diğer yanlış tanımlama “hidrosalpinks”tir, tüplerde sıvı birikiminin doğru tanımı hidrosalpenkstir. 

Hidrosalpenks (Fallop Tüpü Tıkanması) Belirtileri Nelerdir?

Hidrosalpenks (Fallop Tüpü Tıkanması) Belirtileri Nelerdir?

Tüplerde sıvı birikiminin miktarına göre hidrosalpenksin farklı dereceleri vardır. Hidrosalpenksin derecesi hafif, orta, şiddetli olabilmektedir. Hafif düzeyde hidrosalpenksi olan kadınlarda çoğu zaman herhengi bir belirtiye neden olmaz. Ancak şiddetli hidrosalpenksi olan kadınlarda ciddi kasık ve karın ağrısına yol açmaktadır.  

Hidrosalpenks derecesinden bağımsız olarak kısırlığa veya tekrarlayan düşüklere neden olabilmektedir. Özellikle tekrarlayan düşükleri olan veya hamile kalamayan kadınlarda mutlaka tüpler sıvı birikimi açısından değerlendirilmelidir. 

Hidrosalpenks olup hamile kalanlarda düşük riski artmaktadır; çünkü tüplerde biriken sıvı rahim içine doğru akarak embriyonun rahim iç zarına tutunmasını veya tutunsa bile yerleşmesine engel olmaktadır. 

Hidrosalpenks Tanısı Nasıl Konulur?

Hidrosalpenks (tüplerde sıvı birikimi) tanısı ultrason veya rahim filmiyle konulmaktadır. Uzun süreli kasık ağrısı şikayeti olan veya kısırlık problemi olan hastalar mutlaka ultrason veya rahim filmiyle tüplerde sıvı birikimi açısından değerlendirilmelidir. 

Ultrasonun tüplerde sıvı birikimin saptamada etkinliği düşüktür, tüplerde ciddi miktarlarda sıvı birikimi olan kadınlarda ultrasonla hidrosalpenks tanısı konabilir. Hafif orta şiddetteki hidrosalpenks ultrasonla saptanamayabilir.

Rahim filmi tüplerde sıvı birikimi olup olmadığını ortaya koyan en etkin testtir.  hafif düzeydeki hidrosalpenks olgularını dahi saptayabilmektedir. 

Hidrosalpenks (Tüplerde Sıvı Birikmesi) Neden Olur?

Hidrosalpenks (tüplerde sıvı birikmesi) geçirilmiş enfeksiyonlar, çikolata kisti hastalığına nedeniyle gelişen yapışıklıklar ve geçirilmiş tüp ameliyatlarına bağlı olarak gelişir. Enfeksiyonlar, yapışıklıklar tüplerin uç kısmında daralma veya tüplerin tıkanmasına neden olur. Tüplerin tıkalı olması, sıvının tüpün ağzından dışarı akamamasına ve sıvının tüpler içinde birikmesine yol açar. 

Hidrosalpenks Tedavisi

Hidrosalpenks saptanan kadınlarda tedavi için sıklıkla ameliyat gerekmektedir. Hidrosalpenks ameliyatı laparoskopi (kapalı ameliyat) ile gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyat sırasında tüplerin uç kısmındaki hafif düzeydeki yapışıklıklar açılarak tüplerde genişleme tedavi edilerek hidrosalpenks tedavisi gerçekleştirilmiş olur. Ancak durum her zaman bu şekilde olmuyor, çünkü çoğu zaman tüplerin uç kısmı ve tüpler; enfeksiyon, yapışıklıklar, ciddi miktarda sıvı birikimi nedeniyle yapısal olarak hasarlanmış oluyor. Yapısı ileri derecede bozulmuş olan tüpleri tekrar düzeltmek mümkün değildir. Hidrosalpenks ameliyatında tüpler bağlanabilir veya tüpün tamamı alınabilir. 

Şiddetli kasık ağrıları olan ve çocuk istemeyen kadınlarda tüplerin alınması gerekebilir.  Ancak çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda kasık ağrısı şikayeti yoksa, tüplerde ciddi boyutlarda şişme yoksa tüp bebek tedavisi öncesinde sadece tüpleri rahimden çıktığı bölgeden bağlamak yeterlidir, tüplerin alınmasına gerek yoktur. 

Hidrosalpenks Tüp Bebek

Hidrosalpenks Tüp Bebek

Hidrosalpenks varlığı tüp bebek tedavi başarısını %50 azaltmaktadır. Tüp içinde birikmiş sıvı rahim içine doğru geri akarak embriyonun rahim iç zarına tutunmasını engellemektedir, ayrıca tüp içinde beklemiş sıvının embriyo üzerinde toksik etkisi bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce veya embriyolar elde edilip dondurulduktan sonra tüp veya tüpler rahimden çıktığı bölgeden bağlanır.  

Tüp Açma Ameliyatı

Tüp açma ameliyatının başarı şansı tüpleri kendiliğinden tıkanmış hastalarda çok düşüktür. Sadece tüplerin uç kısmında hafif derecede yapışıklıklar varsa bu yapışıklıklar düzeltilerek tüpler açılabilir, bunun dışında tüplerin açılma şansı çok düşüktür. 

Çocuk istemeyen ve tüplerini bağlatmış olan kadınlarda tekrar çocuk istemi olursa tüpler açılabilir. Tüplerin bağlandığı yer ameliyat sırasında tespit edilip bu kısım düzeltilerek tüpler açılabilir. Ancak tüp açma ameliyatı sonrasında tüplerin sağlıklı olarak çalışma şansı %50-60’tır. Tüp açma ameliyatı olan kadınlarda gebelik oluştuğunda dış gebelik olma ihtimali artmaktadır.  

Tüp Açma Ameliyatı Fiyatları

Tüp açma ameliyatı fiyatları İstanbul’da hastanelere ve ameliyat tekniğine (kapalı ameliyat, açık ameliyat) göre değişiklik göstermektedir. Kapalı yöntemle (Laparskopik) tüp açma ameliyatı fiyatı yaklaşık olarak 10.000-15.000 TL arasında değişmektedir. Açık yöntemle tüp açma ameliyatı fiyatı daha düşüktür. 

Bunun dışında tüp açma ameliyatı fiyatları; hastanede yatış süresi, kullanılan aletlere göre değişebilmektedir. Ameliyat öncesinde mutlaka detaylı fiyat bilgisi alınmalıdır. 

Tüplerin Alınması Ameliyatı

Tüplerin alınması ameliyatı belirli şartlarda uygulanmaktadır. Bunlar;

  • tüplerinde sıvı birikimi olup tüpleri şişmiş, fonksiyonunu kaybetmiş olup ciddi kasık ağrıları olan kadınlar
  • tüp bebek tedavisi öncesinde tüp bebekle hamile kalma şansını arttırmak için
  • tüplerde kötü huylu hastalık düşünülüyorsa
  • rahmi alınacak hastalarda ileriki dönemde yumurtalık kanseri riskini azaltmak için tüplerde alınmaktadır.  

Tüplerin alınması ameliyatı kapalı yöntemle (Laparoskopi) gerçekleştirilebilir. Kapalı ameliyat sonrasında 1. gün hasta taburcu edilmektedir.

Tüplerde Sıvı Birikmesi ile İlgili Sorulan Sorular

Tüplerde Sıvı Birikmesi Tehlikeli mi?

Tüplerde sıvı birikimi sonrasında biriken sıvının ilerleyen yıllarda tüplerde kanser riskini artırabileceği ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Ancak çalışma sonuçları sınırlı olduğundan dolayı, tüplerde sıvı birikimi ile kanser arasında doğrudan bir bağlantı kurmak için elimizde yeterli kanıt yoktur. 

Tüplerde Sıvı Birikmesi Ağrı Yapar mı?

Tüplerde ciddi miktarlarda sıvı birikimi kadınlarda kasık ve alt karın bölgesinde kronik uzun süreli ağrılara neden olabilmektedir.  

Tüplerde Sıvı Birikmesi Kendiliğinden Geçer mi?

Tüplerde sıvı birikimi genellikle kendiliğinden geçmez. Bazen enfeksiyon sırasında tüplerde geçici sıvı birikimi, ödem olabilmektedir, enfeksiyon geçince tüpler düzelmektedir. Ancak uzun süredir tüplerde sıvı birikimi varsa ve biriken sıvı miktarı fazla ise; kendiliğinden düzelme beklenmemektedir.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili İçerikler