Genital Estetik Ameliyatları

Genital estetik ameliyatlarını başlıca 2 başlık altında toplayabiliriz;

  • Labioplasti (İç Dudak Estetiği ve Dış dudak estetiği)
  • Vajinoplasti (Vajinal Daraltma)

Genital estetik ameliyatları; genital bölgedeki yapısal bozuklukların düzeltilmesiyle amacıyla yapılmaktadır. Bu yapısal bozukluklar doğuştan olan bozukluklar olabileceği gibi sonradan geçirilen ameliyatlar veya vajinal doğum sırasında oluşan bazı problemlerden de kaynaklanabilmektedir.

Genital estetik ameliyatlarında amaç öncelikle genital bölgedeki yapıların (iç dudak, dış dudak ve vajina) neden olduğu problemlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Genital bölgedeki yapısal problemler nasıl problemlere yol açabilmektedir?

I) Cinsel hayat kalitesinde bozulma (cinsel ilişki sırasında ağrı, ilişkiye girme zorluğu, orgazm olamama vb…)

II) İdrar yaparken yaşanılan problemler (idrar yaparken ağrı hissedilmesi, idrar yapmakta zorlanma vb…)

III) Sık vajinal enfeksiyonlar

IV) İç dudakların elbiselere sürtünmesinden dolayı yaşanılan rahatsızlıklar

IV) Estetik kaygılar

Yukarda belirttiğimiz problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla genital bölge ameliyatları uygulanmaktadır.  Bu noktada ameliyat kararı verilirken çok dikkatli bir değerlendirme yapılmalıdır. Çünkü her zaman yukarda anlattığımız problemlerin kaynağı bu bölgedeki yapısal anormallikler olmayabilir, altta yatan nedenin detaylı olarak değerlendirilip araştırılması, sonrasında gerek görüldüğü takdirde ameliyat kararı verilmelidir.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

İlgili İçerikler