Vulvoplasti Nedir? Dış Dudak Estetiği (Labioplasti) Nasıl Yapılır?

Vulvoplasti; vulva bölgesinde (dış genital yapılar) bulunan dış dudak, iç dudak, klitoris, himen ve perine bölgesindeki problemlerin düzeltilmesi için uygulanan ameliyatların tamamına verilen isimdir.

Vulvoplasti ameliyatları;

  • Labioplasti (iç dudak estetiği ameliyatı ve dış dudak estetiği ameliyatı)
  • Klitoral Hudoplasti (klitoris estetiği)
  • Perineoplasti 

Dış dudaklara uygulanan küçültme veya şekil düzeltme ameliyatlarına labioplasti denilmektedir. Sonuç olarak labioplasti en sık uygulanan vulvoplasti ameliyat tiplerinden biridir. 

Dış Dudak Estetiği (Labioplasti) Nedir?

Dış Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Dış dudak şekil bozuklukları veya dış dudak sarkması nedenleri arasında obezite, hızlı kilo alıp-verme, hormonal nedenler, menopoz, ileri kadın yaşı, gebelik gibi birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı birçok kadında dış dudaklarda şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Dış dudak estetiği sıklıkla dış dudak sarkması, dış dudak şekil bozuklukları veya dış dudakların normalden büyük olması nedeniyle uygulanmaktadır. Labioplasti ameliyatı ile dış dudaklar küçültülerek hem dış dudakların görünümü düzeltilir hem de dış dudaklardaki kırışıklık ve sarkma problemi ortadan kaldırılmış olur. İç dudak ve dış dudak sarkması, çoğu zaman birlikte görüldüğünden dolayı dış dudak küçültme işlemi sıklıkla iç dudak estetiği ile birlikte aynı seansta düzeltilmektedir. Genital estetik ameliyatlarında öncelikle sarkık iç dudaklar düzeltilir sonrasında dış dudak estetiğine geçilir. 

Dış Dudak Sarkması Nedir?

Dış dudak sarkması dış dudakların hacmini kaybetmesi sonucu sarkması ve büzüşmesidir. Özellikle gebelik, doğum, hızlı kilo verme, yaşlanma gibi durumlar en sık genital bölge dudak  sarkması nedenleri olarak bilinmektedir.. Dış dudak dokusunun sarkması genital bölgede şekil bozukluklarına, estetik görünümün bozulmasına neden olmaktadır. Dış dudak sarkması özellikle kısa sürede fazla kilo veren kadınlarda çok sık ortaya çıkmaktadır. Dış dudak sarkmasına bağlı estetik problemler Kadın Doğum Uzmanları tarafından tedavi edilmelidir. 

Dış Dudak Sarkması Nasıl Geçer?

Kadınlar arasında en sık görülen genital estetik problemlerinden biri de dış dudak sarkmasıdır. Dış dudak sarkması dolgu yöntemi kullanılarak veya ameliyatla tedavi edilmektedir. Dolgu yöntemlerinden ilki vücudun belirli bölgelerinden yağ dokusunun alınıp belirli hazırlık işlemlerinden geçirildikten sonra dış dudakların olduğu bölgeye özenli bir şekilde enjekte edilmesidir. İkinci yöntem özel dolgu malzemeleri kullanılarak dış dudaklara hacim kazandırılarak dış dudakların düzeltilmesidir. 

Dış dudakların ameliyatla düzeltilmesi; dış dudak bölgesindeki fazla cilt dokusunun kesilerek çıkarılmasıyla yapılır. Bu ameliyat şekli; dış dudak küçültme ameliyatı veya genital dış dudak estetiği olarak da düşünülebilir. 

Dış Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Dış Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Dış dudak estetiği çoğu zaman dış dudak sarkmasına eşlik eden iç dudak sarkması nedeniyle, iç dudak ameliyatı ile birlikte eş zamanlı yapılmaktadır. Dış dudak estetiği dolgu yöntemi veya ameliyatla yapılmaktadır. hangi yöntemin kullanılmasına gerektiğine muayene sonrası karar verilmektedir. Eğer dış dudaklarda aşırı büzüşme ve sarkma problemi varsa dış dudak küçültme ameliyatı tercih edilmektedir. Dış dudaklardaki fazla cilt dokusu çıkarılır ve aynı bölge estetik olarak dikilir. 

Dış dudaklarda hafif düzeyde sarkma veya büzülme varsa dolgu yöntemi kullanılabilir. Dolgu yönteminde yağ dokusu veya estetik dolgu malzemeleri bir iğne yardımıyla dış dudak cilt altına enjekte edilir. Ancak dolgu yöntemi kullanılarak genital dudak estetiği yapıldıktan bir süre sonra dolgunun erimesine bağlı olarak dış dudaklarda tekrar sarkma şikayeti ortaya çıkabilmektedir.  

Dış Dudak Estetiği Neden Yapılır?

Dış dudak estetiği genellikle dış dudaklardaki şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılmaktadır. Dış dudaklarda sarkma problemi kadın hayatında, olumsuz estetik görüntü dışında ciddi problemlere neden olmamaktadır. Bu nedenle genital dış dudak estetiği kadınların dış dudaklardaki kötü estetik görünüme bağlı rahatsız olmaları nedeniyle yapılmaktadır. 

Kimlere Dış Dudak Estetiği Yapılabilir?

18 yaşından büyük, genital dış dudaklarda şekil bozukluğu olan ve bu durumdan rahatsız olan kadınlara dış dudak estetiği yapılabilmektedir. Dış dudak estetiği bakire olan kadınlara yapılabilmektedir, ameliyat kızlık zarına zarar vermemektedir. 

Dış Dudak Estetiği Fiyatları (2002 yılı, İstanbul)

Dış dudak estetiği 2022 yılı fiyatları yaklaşık olarak 5.000- 8.000 TL arasında değişmektedir. Dış dudak estetiği fiyatları tercih edilen hastaneye, uygulanacak işleme (dolgu veya ameliyat) göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle dış dudak estetiği fiyatları yapılacak muayene sonrasında dış dudak estetiği için uygulanacak işlemin tipine karar verilmektedir ve bu değerlendirme sonrasında dudak küçültme ameliyatı veya dış dudak estetiği işlemleri için fiyat net olarak belirlenmektedir. 

Dış dudak sarkmasına çoğu zaman sarkık iç dudaklar eşlik edebildiği için aynı seansta iç dudak estetiği yapılması da gerekebilmektedir, bu durumda iç dudak sarkması ameliyatı fiyatı da göz önünde bulundurularak hastalarla detaylı fiyat bilgisi paylaşılmaktadır. 

Dış Dudak Küçültme

Dış dudaklardaki sarkma nedeniyle uygulanan dudak küçültme yöntemleri arasında ciddi farklılıklar yoktur. Dış dudak küçültme ameliyatında amaç çok basittir, dış dudaklarda fazla olan dokunun simetrik bir şekilde çıkarılmasından sonra dış dudak dokusunun estetik dikiş yöntemi kullanılarak dikilmesidir. 

Dış Dudak Büyütme

Dış dudak büyütme; dolgu işlemi ile gerçekleştirilmektedir. Dış dudak büyütme için kullanılacak dolgu işleminde  yağ dokusu hazırlanarak kullanabilir veya direkt olarak dış dudak dolgusu için hyaluronik asit enjeksiyonu yapılabilmektedir. Dış dudak büyütme işleminde dolgu materyali dış dudak cildi altına enjekte edilmektedir. Hyaluronik asidin kalıcılık süresi yaklaşık olarak 6 ay ile 12 ay arasında değişmektedir. Dış dudak büyütme işleminin süresinin süresi 30-60 dk arasında sürmektedir. 

Dış Dudak Estetiği İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Dış dudak estetiğinde eğer ameliyatla dış dudak küçültme işlemi yapılırsa iyileşme dönemi 2-3 hafta sürmektedir. Dış dudak bölgesindeki dikişlerin erimesi, kesi yerinin tamamen iyileşmesi bazı durumlara göre değişebilmektedir. Kadın yaşı, eşlik eden sistemik hastalık varlığı, kullanılan ilaçlar ve doku iyileşme hızına göre dış dudak estetiği için yapılan ameliyatların iyileşme süresi her hastada farklılık gösterebilmektedir. 

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

İlgili İçerikler