Gebelikte Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

1) Uzun süre sırt üstü pozisyonda kalmayın

Gebelik döneminde kan hacmi, kalp atım hızı normal olarak artar, damarlarınızda kan akımına karşı direnç azalır azalır.

Vücudunuzdaki bu değişikliklerin amacı, istirahat ve egzersiz sırasında hem sizi hem de bebeğinizi korumak için “yeterli ve düzenli kan akımının” sağlanmasıdır.

Buna rağmen hareketsiz duruş, bazı yoga pozisyonları ve sırt üstü yatmak vücudunuzda kanın kalbe dönüşünü azaltır ve tansiyonunuzun düşmesine neden olabilmektedir. Bu durumda kalbinize dönen kan miktarı azalınca buna bağlı olarak kalbin vücuda ve haliyle bebeğinize pompaladığı kan hacmi de azalmaktadır.

Bu pozisyonlarda kalmak, bebeğe giden kan miktarını azaltacağı için, uzun süre bu pozisyonlarda kalmamanız ve buna dikkat etmeniz gerekiyor.

2) Ağırlık kaldırmayın

Gebelik sırasında kilo artışı ve vücudunuzun ağırlık merkezinin değişmesine bağlı olarak omurganızın öne doğru olan kavisi giderek artmaktadır. Bu değişiklikler, ağırlık egzersizi sırasında eklem ve omurgaya artmış yük binmesine neden olmaktadır. Tüm bunlara bağlı olarak gebe kadınların % 60’ından fazlasında bel ağrısı şikayeti görülmektedir.

3) Sıcak ortamda egzersiz veya spor yapmayın

Egzersiz sırasında vücut ısınızda fazla artıştan kaçınmak için

  • bol sıvı tüketin,
  • rahat giysiler tercih edin,
  • yüksek ısı ve nemli ortamda egzersiz yapmaktan kaçının.

4) Egzersiz sırasında yeterli miktarda su tüketin

Egzersiz öncesi 1 bardak tarçınlı su, egzersiz sonrası 1 bardak soda tüketmeniz vücudunuzdaki sıvı-elektrolit dengesi için çok faydalı olacaktır.

5) Egzersiz öncesi yeterli kalori alın

Hamilelik döneminde egzersiz yaparken karşılaşabileceğiniz en önemli problemlerden biri de hipoglisemi yani kan şekerinizin kritik değerin altına düşmesidir.

Hipoglisemi atağının ortaya çıkmasını önlemek için egzersize başlamadan önce 1 muz ve 1 bardak süt tüketebilirsiniz.

6) Egzersiz sırasında kendinizi çok zorlamayın, temponuzu ayarlayın

Bunun için en güzel yöntem egzersiz sırasında yapabileceğiniz “konuşma testidir”. Konuşma testi efor ölçmek için kullanılan etkili bir yöntemdir. Egzersiz sırasında konuşabildiğiniz sürece, aşırı efor harcanması muhtemel değildir.

Similar Posts