Kişiye Özel Tüp Bebek Tedavisini Nasil Uyguluyoruz?

Öncelikle “Kişiye özel tüp bebek tedavisi” ne anlama geliyor kısaca bahsetmek gerekirse, her kadın ve erkeğin klinik özellikleri (yaş, yumurtalık rezervi, gebe kalamama süresi, rahim filmi ve hormon sonuçları, sperm sonuçları) farklı olacağı için her çifte aynı tedavi uygulamak, her çiftte aynı yolu izlemek tüp bebek tedavisinin başarı şansını ciddi düşürmektedir. 

Bu nedenle her kadına veya erkeğe uygulanacak tüp bebek tedavisi farklı olmalı ve tedaviye başlamadan önce, tedavi sırasında veya sonrasında faklı tüp bebek ilaçları kullanılarak, farklı tetkik ve tedaviler uygulanarak gebelik elde etme şansı maksimuma çıkartılabilmektedir. 

Yüksek tüp bebek tedavi başarısı için tek tip tüp bebek tedavisi yerine mutlaka “kişiye özel tüp bebek tedavilerinin” uygulanması gerekiyor.

Kişiye özel tüp bebek tedavisini nasıl uyguladığımızı detaylarıyla anlatmaya başlayalım dilerseniz. 

İlk olarak farklı yumurtalık rezervi olan kadınlarda nasıl bir yol izlenmeli bununla başlayalım.

  • Yumurtalık rezervi çok fazla olan kadınlarda uygulanacak tüp bebek ilaç dozları çok önemlidir; ayrıca bu hastalarda çok fazla sayıda yumurta geliştiğinde embriyolar mutlaka dondurulmalı çünkü büyüyen her yumurtanın ürettiği hormonlar rahmin embriyoyu tutma kapasitesini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle 1-2 ay bekleyip hormon düzeyleri normalleştikten sonra embriyo transferini yapmak gerekiyor.
  • Düşük yumurtalık rezervi olan kadınlarda ise yumurta sayısını ve kalitesini arttırmak için yumurta gelişiminde farklı etki mekanizması olan 3-4 farklı tüp bebek ilacını beraber kullanarak maksimum sayıda ve kalitede yumurta elde edebiliyoruz.

Erkek faktör kaynaklı kısırlık durumunda neler yapılmalı?

  • Azospermi veya çok düşük sperm sayısı varlığında hasta üroloji tarafından mutlaka değerlendirilmeli; çünkü altta yatan neden hormonal bir bozukluksa bu problem verilecek hormon tedavisiyle düzeltilebiliyor. Bu da bize tüp bebek tedavisinde seçebileceğimiz iyi kalitede sperm bulma şansımızı arttırıyor.
  • Sperm DNA hasarı= Bir diğer taraftan sperm kalitesinde problem olan hastalarda sperm DNA hasarı bakılabiliyor, sperm DNA hasarı yüksek olan erkeklerde sperm kalitesi de düşük olabiliyor, yumurtayı dölleme kapasitesi azalabiliyor. 

Sperm DNA hasarı yüksek olan durumlarda; hormonal problemler, enfeksiyonlar açısından  hasta değerlendirilmeli ve bunlar tedavi edilmelidir. 

Yaşam tarzı değişiklikleri; tüp bebek tedavisinde çok önemli bir yer tutmaktadır, özellikle obezite varsa buna yönelik diyet ve egzersizle tüp bebek tedavisine başlamadan önce kilo vermenin, sperm kalitesi üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu biliyoruz. 

Ayrıca antioksidan içerikli besinlerin tüketiminin arttırılması veya antioksidan içerikli tedavilerin sperm kalitesi üzerinde olumlu etkileri olabilmektedir.  

Sperm DNA hasarı yüksek olan, sperm sayısı düşük olan ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan hastalarda tüp bebek tedavisi için kullanılacak spermin direk testislerden elde edilmesi başarı şansını arttırabilmektedir. 

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan çiftlerde

  • embriyolara mutlaka embriyo genetik analizi uyguluyoruz,  
  • embriyonun tutunma şansının en yüksek olduğu gün belirlendikten ve 
  • rahim iç zarı detaylı olarak değerlendirilip, gerekli tedaviler uygulandıktan sonra embriyo transferini planlıyoruz.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili İçerikler