Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tüp bebek tedavisinde ağızdan kullanılan ilaçlar ve/veya karından uygulanabilen ince uçlu (insülin iğne ucu) iğneler kullanılmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar birden farklı nedenden dolayı kullanılmaktadır. Bunlar;

  • yumurtaları büyütmek için 
  • büyüyen yumurtaların erken çatlamasını önlemek için
  • belirli büyüklüğe ulaşan yumurtaların çatlatılmasıdır.

Tüp bebek tedavisinin başında yumurtalık rezervine göre tüp bebek ilaçlarının tiplerini belirliyoruz. Sizin için en uygun ilaçlardan oluşan kombine bir tedaviye başlıyoruz. Tüp bebek tedavisinde kullanacağınız iğneleri, nasıl uygulayacağınızı size detaylı olarak anlatıp gösterdikten sonra sizler bu iğneleri kolaylıkla kendi kendinize uygulayabilirsiniz. 

Tüp bebek tedavisinde ilaçlara ne zaman başlanıyor?

Tüp bebek tedavisinde adetinizin 2. veya 3. gününde iğnelere başlıyoruz ve 5 gün sonra sizi ultrason kontrolüne çağırıp yumurtalarınızın ilaçlara verdiği cevabı ve büyümelerini kontrol ediyoruz. 

Yumurtalar yaklaşık olarak 12-14 mm boyutlarına ulaştığında , yumurtaların erken çatlamasını önleyen iğneye başlıyoruz ve artık hem yumurtalarınızın büyümesini hem de erken çatlamasını önleyen sağlayan iğneleri beraber kullanmış oluyorsunuz.

Toplam 8-10 günlük sürecin sonunda yumurtalar 18-20 mm boyutlarına ulaştığında çatlatma iğnesini uyguluyoruz ve 35-36 saat sonra yumurtaları genel anestezi altında topluyoruz. 

Similar Posts