Varikosel

Erkeklerde testislerin içinde bulunduğu cilt torbasında (skrotum) bulunan damarların şişmesi ve genişlemesi olarak tanımlanmaktadır.

Damarlarda ki bu genişlemenin testisler üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır;

  • bölgede ki zararlı maddelerin (toksinlerin) kan damarları yoluyla uzaklaştırılmasında gecikme
  • Yeterli oksijen akışının sağlanamaması ve damarlardaki genişlemeye bağlı baskı oluşması testis fonksiyonlarında bozulmalara neden olmaktadır.

Varikosele bağlı olarak gelişen bu olumsuzluklar, sperm üretim mekanizmasında bozulmalara neden olabilmektedir.

Varikosel erkeklerde kısırlığa yol açar mı?

Varikosel; yukarıda belirtilen problemlerden dolayı sperm üretim mekanizmasını bozabileceği için; 

  • sperm sayısında azalmaya, 
  • sperm şekil bozukluğuna ve 
  • sperm hareketinde azalmaya neden olabilmektedir.  

Varikosele bağlı olarak gelişen sperm parametrelerinde ortaya çıkan anormalliklerin erkeğe bağlı infertiliteden (kısırlık) sorumlu olabileceği düşünülmektedir. Kısırlık problemi olmayan erkeklerin %15’inde görülen bu durum kısırlık problemi olan erkeklerin yaklaşık olarak %30’unda görülebilmektedir. 

Varikosel Tanısı Nasıl Konmaktadır?

Varikosel tanısı fizik muayene ve ultrasonografik değerlendirmeyle konulabilmektedir.

Varikosel Tedavisi Ne Zaman ve Nasıl Yapılmaktadır?

Varikosel onarımı; 

  • fizik muayenede saptanabilecek düzeyde damar genişlemesi olan, anormal sperm parametreleri olup eşinde kısırlığa neden olabilecek bir anormallik olmayan erkelerde  
  • fizik muayenede saptanabilecek düzeyde damar genişlemesi ve anormal sperm parametreleri olan bekar ancak gelecekte çocuk sahibi olmak isteyen olan erkelerde 

varikosel onarımı yapılabilmektedir. Varikosel onarımı yapmanın amacı sperm parametreleri düzeltilerek doğal yollarla gebelik şansını arttırmaktır. Çünkü; sperm kalitesi genellikle varikosel ameliyatı sonrasında düzelmektedir.

Varikosel varlığında gebelik için ameliyat dışında tedavi alternatifi var mı?  

Varikoseli olan ve sperm parametrelerinde bozukluk olan erkeklerde varikosel ameliyatı dışında tedavi alternatifleri aşılama veya tüp bebek tedavisidir. Özellikle de kadına bağlı kısırlık problemleri de eşlik ediyorsa bu çiftlerde aşılama veya tüp bebek tedavisi daha mantıklı bir seçenek olacaktır. 

Sonuç olarak; her hastanın her çiftin beklentileri, gebelik istemi, sosyokültürel şartları farklılık gösterebilmektedir. “En doğru tedavi hangisi” sorusunun cevabını vermek için tedavinin her çifti kendi şartları içinde değerlendirip bir karar vermek gerekiyor.

Tedavinizi planlayan hekiminizle tüm tedavi alternatiflerini detaylı olarak konuşup, sizin için en uygun tedavi yöntemine hekiminizle beraber karar vermeniz en doğru yol olacaktır.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili İçerikler