Kime temel infertilite (kısırlık) testleri yapılmalı? Ne zaman yapılmalı?

35 yaş altında, ek risk faktörleri olmayan olgularda, düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmamış olgularda 12 aylık bir süre sonunda temel infertilite (kısırlık) testleri ve değerlendirmesi yapılmalıdır.

35 yaş ve üzeri, ek risk faktörü olmayan olgularda düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmamış olgularda 6 aylık bir süre sonrasında temel infertilite (kısırlık) testleri ve değerlendirmesi yapılmalıdır. 

Aşağıdaki kriterlerden birine sahip kadınlarda temel infertilite (kısırlık) testleri ve değerlendirmesi zaman kaybetmeden yapılmalıdır.

  • 40 yaş üzeri kadınlarda
  • Ciddi adet düzensizliği olan kadınlarda
  • Rahim ve/veya tüplerde şiddetli ve tekrarlayan enfeksiyon öyküsü olan kadınlarda
  • Endometriozis (çikolata kisti) kadınlarda
  • Yumurtalık ve tüplerle ilgili ameliyat öyküsü olan kadınlarda
  • Kemoterapi, radyoterapi almış kadınlarda

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili İçerikler