Labioplasti  (İç dudak düzeltme ameliyatı, Küçük dudak düzeltme ameliyatı, dış dudak düzeltme ameliyatı) nedir?

Kadınlarda vulva bölgesi çoğu zaman vajina bölgesiyle karıştırılmaktadır.

Vulva bölgesi; genital bölgenin dış kısmıdır, bir diğer deyişle dışarıdan görünen bölgedir. Vulva;

 • iç dudak, küçük dudak (labium minus) ve
 • dış dudaklardan (labium majus) oluşmaktadır.

Aşağıdaki şekilde bu bölgelerin yapısı daha detaylı olarak gösterilmektedir.

Labiumlarda (iç ve dış dudaklar) görülen şekil bozuklukları özellikle de normalden büyük olması labiumlarda hipertrofi olarak tanımlanmaktadır.

Peki neden labiumlarda şekil bozuklukları veya hipertrofi (labiumların normalden daha uzun veya büyük olması) ortaya çıkmaktadır?

1) Hormonal Nedenler

Hormonal değişiklikler özellikle de kadın hayatında hormon düzeylerinin arttığı dönemlerde (ergenliğe geçiş, gebelik vb…) labiumlarda büyüme ortaya çıkabilmektedir.

Küçük yaşlarda ortaya çıkmaya başlayabilir ve zaman içinde yaş ilerledikçe özellikle de hormonal değişikliklerin pik yaptığı ergenlik dönemiyle birlikte daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Gebelik döneminde yine hormonal değişikliklere bağlı olarak labiumlar büyüyebilmektedir ve doğum sonrasında eski haline dönmeyebilir.

2) Genetik nedenler

Her kadının vücut gelişiminde genetik özellikler belirleyici olmaktadır ve bazı kadınların genetik kaynaklı olarak labiumları normalden büyüktür.

3) Yaşlanma

Kadın yaşı ilerledikçe labiumlarda şekil bozuklukları ortaya çıkabilmektedir, özellikle de hayatlarının belirli dönemlerinde hızlı kilo alıp veren kadınlarda veya yoğun hormon kullanımı olan kadınlarda iç ve dış dudaklarda ciddi şekil bozuklukları görülebilmektedir.

Labiumların normalden büyük olması (Labial hipertrofi) hangi problemlere neden olmaktadır?

 • Genital bölge enfeksiyonları
 • Uzun süreli irritasyona bağlı kronik genital bölge ağrıları, rahatsızlık hissi, kaşıntı (İç çamaşırın veya giysilerin sürtünmesine bağlı olarak gelişmektedir)
 • Özgüven eksikliği
 • Cinsel hayat kalitesinin bozulması
 • Seksüel disfonksiyon (orgazm bozuklukları, ilişki sırasında ağrı, ilişkiye girmede zorluk)
 • Labiumlardaki şekil bozukluklarından kaynaklanan utanma ve seksüel disfonksiyona bağlı olarak cinsel ilişkiye girme isteğinin azalması
 • Dar kıyafetler giyildiğinde labiumların dışardan görünür olmasına bağlı gelişen kaygı

Labioplasti ameliyat (iç dudak ve dış dudak düzeltme) tipleri nelerdir?

Öncelikle şunu vurgulamak gerekir ki labioplasti ameliyatı sadece iç dudakların (labium minus) düzeltildiği veya küçültüldüğü ameliyatlar değildir,  dış dudakların da (labium majus) düzeltildiği ameliyatlara labioplasti diyoruz. İç dudaklardaki şekil bozukluğunun görülme sıklığı dış dudaklarda görülen şekil bozuklarından daha sık olduğu için genellikle ”labioplasti” ameliyatı sadece iç dudakların düzeltme ameliyatı yerine kullanılmaktadır.

Sonuç olarak labioplasti ameliyatları ikiye ayrılmaktadır;

 • İç dudak düzeltme ameliyatı
 • Dış dudak düzeltme ameliyatı

İç Dudakların Düzeltme Ameliyatları Nasıl Yapılmaktadır?

 Bu konuyla ilgili olarak çok sayıda farklı tipte ameliyat teknikleri tanımlanmıştır.

Trim teknik

Deepitelizasyon tekniği

Wedge Teknik

Kompozit Labioplasti

Hastalarımız tarafından en sık sorulan soruların başında hangi tekniğin daha iyi olduğu sorusudur. Şunu belirtmek gerekir ki; iç dudaklarda ki şekil bozukluklarının tipleri her kadında farklılık göstermektedir. Sadece iç dudaklarda şekil bozukluğu olabileceği gibi, klitoris çevresinde ve üzerinde de eşlik eden şekil bozuklukları olabilmektedir. Bu nedenle kombine bir teknik kullanılarak hem iç dudakların hem de klitoris etrafında ki bölgenin düzeltilmesiyle daha iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatlarıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

Ameliyat için anestezi almak gerekiyor mu?

İç dudak küçültme ameliyatları genel anestezi veya lokal anesteziyle gerçekleştirilebilmektedir.

Ameliyat sonrası ne zaman taburculuk oluyor?

Genellikle aynı gün hastalarımızı taburcu ediyoruz.

Ameliyat sonrası ağrı oluyor mu?

İç dudak düzeltme ameliyatları sonrasında ağrı şikayeti kadınların ağrı eşiğine göre değişmekle beraber genellikle çok hafif düzeylerde olabilmektedir. İlk gün kullanacağınız ağrı kesiciler sayesinde ağrı problemi ortadan kalkmaktadır.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken diğer durumlar nelerdir?

3 -4 gün sonra banyo yapılabilmektedir, ancak küvet gibi suyun biriktiği bir yerde oturarak değil ayakta banyo yapılabilir. Bez veya keseyle sürtünmeye bağlı olarak yarayı olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınılmalıdır.

Aktivite kısıtlaması kısa süreli olmaktadır ve yara iyileşmesi tamamlanana kadar dar kıyafetler giyinilmemelidir.

Ameliyat sonrası 4 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. 

Ameliyat sonrası riskler nelerdir?

Ameliyat sonrası problemlerle nadir olarak karşılaşılmaktadır. Peki nedir bu problemler?

 • Enfeksiyon (Bu riski azaltmak için ameliyat bölgesinin bakımı dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.)
 • Kanama
 • Dikişlerin açılması
 • Ödem (Ameliyat sonrasında dokuların iyileşmesine bağlı olarak bir miktar ödem oluşabilmektedir, bu ödem zamanla azalıp kaybolacaktır)

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

İlgili İçerikler