Labioplasti Ameliyatlarıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

Ameliyat için anestezi almak gerekiyor mu?

İç dudak küçültme ameliyatları genel anestezi veya lokal anesteziyle gerçekleştirilebilmektedir.

Ameliyat sonrası ne zaman taburculuk oluyor?

Genellikle aynı gün hastalarımızı taburcu ediyoruz.

Ameliyat sonrası ağrı oluyor mu?

İç dudak düzeltme ameliyatları sonrasında ağrı şikayeti kadınların ağrı eşiğine göre değişmekle beraber genellikle çok hafif düzeylerde olabilmektedir. İlk gün kullanacağınız ağrı kesiciler sayesinde ağrı problemi ortadan kalkmaktadır.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken diğer durumlar nelerdir?

3 -4 gün sonra banyo yapılabilmektedir, ancak küvet gibi suyun biriktiği bir yerde oturarak değil ayakta banyo yapılabilir. Bez veya keseyle sürtünmeye bağlı olarak yarayı olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınılmalıdır.

Aktivite kısıtlaması kısa süreli olmaktadır ve yara iyileşmesi tamamlanana kadar dar kıyafetler giyinilmemelidir.

Ameliyat sonrası 4 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. 

Ameliyat sonrası riskler nelerdir?

Ameliyat sonrası problemlerle nadir olarak karşılaşılmaktadır. Peki nedir bu problemler?

  • Enfeksiyon (Bu riski azaltmak için ameliyat bölgesinin bakımı dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.)
  • Kanama
  • Dikişlerin açılması
  • Ödem (Ameliyat sonrasında dokuların iyileşmesine bağlı olarak bir miktar ödem oluşabilmektedir, bu ödem zamanla azalıp kaybolacaktır)

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

İlgili İçerikler