Kısırlık (infertilite) nedir?

İnfertilite; bir yıl boyunca uygun sıklıkta, korunmasız ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmaması olarak tanımlanmaktadır. Normal şartlarda sağlıklı genç çiftlerin yaklaşık %85-90’nı 1 yıl içinde gebe kalmaktadır.  

Kısırlık (infertilite) sıklığı nedir?

Kısırlık; çiftlerin yaklaşık %10-15’ini etkilemektedir.

Kısırlık (infertilite)  nedenleri nelerdir? Kısırlık belirtileri nelerdir ?

1) Yumurtlama problemleri (Anovulasyon)

Sağlıklı kadınlarda her ay yumurtalar (foliküller) düzenli şekilde büyür ve belirli büyüklüğü ulaştıktan sonra çatlamaktadır. Çatlayan yumurtadan çıkan oosit, sperm ile tüplerde birleşerek gebelik oluşmaktadır. Yumurtaların büyümesinde veya çatlamasında (ovulasyon) problem olması kadınlarda kısırlığa neden olabilmektedir. Kadınlarda adetlerin her ay gerçekleşmemesi, yumurtlamama problemine bağlı bir kısırlık belirtisi olabilmektedir.

Kısırlık problemi olan çiftlerin yaklaşık olarak %20-40’da görülmektedir.

2) Tüplerden kaynaklanan kısırlık (infertilite)  

Tüplerde yapısal veya fonksiyonel bozukluklar olabilmektedir. Tüplerde hasara yol açan en sık nedenler;

  • dış gebelik öyküsü 
  • tüplerle ilgili cerrahi geçirmiş olmak 
  • tüplerde gelişmiş enfeksiyon

Kadınlarda kısırlığa neden olan tüplerden kaynaklanan problemler, sperm ve yumurtanın birleşmesini önleyen tüplerdeki tıkanıklıklardır. Çünkü sperm tüplerdeki tıkanıklığa bağlı olarak tüpü geçemediği için yumurtaya ulaşamamaktadır. Buna bağlı olarak döllenme gerçekleşememektedir. Kadınlarda uzun süreli kasık ağrıları, enfeksiyon sonrası tüplerde gelişen tıkanıklığa bağlı olarak sıvı birikimine (hidrosalpenks) bağlı bir kısırlık belirtisi olabilmektedir.

Kısırlık problemi olan çiftlerin yaklaşık olarak %30-40’da neden tüplerden kaynaklanmaktadır.

3) Erkek kaynaklı kısırlık (infertilite)  

Erkek kaynaklı kısırlık (infertilite); çiftlerin değerlendirilmesinde kullanılan sperm testi (spermiogram, semen analizi) ile ortaya konabilmektedir. Erkek kaynaklı kısırlık (infertilite); çocuk sahibi olamayan çiftlerin %30-40’da kısırlık nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Sperm sayısında azalma, hareketliliğinde azalma ve sperm yapısında anormallikler kısırlığa neden olabilmektedir. Sperm analizinde saptanan hafif düzeydeki anormallikler aşılama (intrauterin inseminasyon) ile tedavi edilebilirken; ağır derecede anormallikler tüp bebek tedavisi gerektirebilmektedir.

4) Rahim kaynaklı kısırlık (infertilite)

  • Doğuştan rahim anormalileri ( rahimde perde, çift rahim kavitesi vb..)
  • Rahimde miyom varlığı
  • Rahimde polip varlığı
  • Rahim içi yapışıklıklar 

kısırlığa (infertilite) neden olabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. 

Yaşın kısırlık (infertilite) oranları ile ilişkisi nedir?

Kadınlardaki gebe kalabilme başarısı 20 ile 24 yaşları arasında en üst düzeydedir ve yaklaşık 30 ile 32 yaşına kadar göreceli olarak bir miktar azalır ve ilerleyen yaşlarda daha da azalmaktadır.

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili İçerikler