Erkek Yaşının Sperm ve Gebelik Üzerindeki Etkileri

I) Erkek Yaşının Sperm Üzerindeki Etkileri

Erkeklerde yaşlanmanın, erkek üreme fonksiyonunu olumsuz etkilediği bilinmektedir, ancak yaşlanmanın olumsuz etkisi kadınlarda ki kadın yaşının yumurta sayısı ve kalitesi üzerinde ki olumsuz etkisine göre daha azdır. 

Erkek yaşının ilerlemesi; 

  • Sperm kalitesinde azalmaya
  • Androjen hormon üretiminde azalmaya

neden olarak erkek kaynaklı infertiliteye (kısırlık) neden olabilmektedir. 

Semen miktarının, sperm hareketliliğinin ve sperm morfolojisinin (yapısı) erkek yaşı ilerledikçe belirgin olarak azaldığı düşünülmektedir. Bununla beraber erkek yaşı arttıkça gebelik oranlarının azaldığı ve gebe kalma süresinin de uzadığı görülmektedir. 

Peki bütün bunlar neden oluyor?

I) Yaş ilerledikçe erkek üreme sistemindeki hücrelerde ve bu hücrelerin fizyolojik özelliklerinde olumsuz değişiklikler ortaya çıkıyor.  Sperm üretim yeri olan testislerde ve sperm hücrelerinin sağlıklı fonksiyon gösterebilmesi için gerekli maddeleri salgılayan bezlerin yapısında bazı bozulmalar görülebiliyor. 

II) Hipofiz bezi (FSH,LH hormonları salgılar) ve testis (hipofizden gelen hormonlar testisteki hücreleri uyarır ve testisten androjen hormonlarının salgılanmasını sağlar) arasında çok hassas bir denge söz konusudur, bir diğer deyişle hipofiz bezi testisin çalışmasını etkiler testisler de hipofiz bezinden salgılanan hormon miktarını etkiler. İlerleyen erkek yaşıyla beraber bu hassas denge bozulabilmektedir. Bu dengenin bozulması sağlıklı hormon üretimini bozmaktadır ve bu hormonların üretiminin bozulması da sperm üretimi ve kalitesinin azalmasına neden olmaktadır.

Sonuç olarak; gebelik oluşması için sadece ileri kadın yaşının olumsuz etkisinin olmadığını; ileri erkek yaşının da sperm üretimi ve sperm kalitesi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, gebelik oluşumunda problemlere yol açabilmektedir.

II) Erkek Yaşının Gebelik Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Artmış erkek yaşına bağlı olarak sperm hücrelerinde hem sayısal hem de yapısal kromozomal bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca ileri erkek yaşı sperm DNA’sında artmış fragmantasyona (DNA hasarı da diyebiliriz) ve bazı genlerde mutasyonlara neden olabilmektedir. 

Bu neden önemlidir? 

Çünkü sperm hücrelerindeki genetik bozukluklar oluşacak olan embriyoda da genetik anormalliklere neden olacaktır. 

Genetik olarak anormal olan bir embriyo, rahim iç zarına tutunamayacağı için gebelik oluşamayacağı gibi embriyo rahim iç zarına tutunsa bile bir süre sonra gelişimini devam ettiremeyeceği için gebelik düşükle sonuçlanacaktır. 

Bir diğer önemli durum; artan erkek yaşına bağlı ortaya çıkabilen sperm hücrelerinde ki genetik anormalliklere bağlı olarak doğacak olan bebeklerde bazı yapısal veya konjenital anormallikler ortaya çıkabilmektedir 

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili İçerikler