Azospermi

Azospermi Nedir?

Azospermi; menide hiç sperm hücresinin olmaması olarak tanımlanmaktadır. Menide hiç sperm olmaması halinde bir diğer ifadeyle sperm testi sonucu Azospermi olarak çıkan erkeklerin normal yolla çocuk sahibi olma şansı ne yazık ki yoktur, bu nedenle mutlaka tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Ancak; artık günümüzde azospermisi olan erkeklerden ileri teknikler uygulanarak sperm sperm elde edilebilmektedir. 

Azospermi Tanısı Nasıl Koyuluyor?

Basit bir sperm testi (spermiyogram) yapılarak Azospermi tanısı konulmaktadır. Bu noktada önemli olan Azosperminin tipidir; çünkü yukarıda da anlattığımız gibi azospermi hastalarında sperm elde etmek için tedaviler farklılık göstermektedir. 

 Azospermi tipleri ikiye ayrılmaktadır:

  • Tıkanıklığa bağlı gelişen Azospermi
  • Testiste sperm üretiminin olmamasına bağlı Azospermi

Tıkanıklığa bağlı gelişen Azospermi

Testislerde yeterli sperm üretimi vardır, ancak sperm kanalları tıkanık olduğu için sperm hücreleri kanallardan geçemeyeceği için menide sperm hücresi yoktur.

Testiste sperm üretiminin olmamasına bağlı Azospermi 

Testislerde sperm hücresi üretimi yoktur. Sperm kanallarında herhangi bir tıkanıklık durumu yoktur. Testislerde sperm üretilmediği için menide de sperm hücresi bulunmamaktadır. 

Yazar Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Selçuk
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Hacettepe Tıp Fakültesi “hayalimdeki meslek” için ilk durağım oldu. 6 yıllık temel tıp eğitimim sonrasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimimi başarıyla tamamladım. 16 yıllık meslek hayatım boyunca Zeynep Kamil EAH ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğt. Arş. Hastanesinde çalıştım.
“Tüp Bebek Tedavileri” ve “İleri Düzey Kapalı Jinekolojik Ameliyatlar (Laparaskopi, Histeroskopi)” mesleki olarak özel uzmanlık alanlarımın başında geliyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu hayallerini gerçekleştirmeleri meslek hayatım boyunca en büyük idealim oldu ve ne mutlu ki çok sayıda çiftimizin bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oldum.

Hakkımda daha fazla bilgi için bu sayfayi ziyaret edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili İçerikler